Poslední inflační čísla potvrdila zakořenění americké inflace kolem 5%. O to víc jsme závislí na tom, jestli přijde bankovní utažení. Minimálně podle průzkumu za první čtvrtletí vidíme, že banky zatím příliš nespěchají.
Z květnového zasedání i naprosté většiny komentářů představitelů Fedu můžeme soudit, že se centrální banka v boji s inflací spoléhá na (nad očekávání větší) zpřísnění podmínek úvěrování ze strany bank. To už probíhá od druhé poloviny loňského roku. Za první čtvrtletí letoška jsme se podle posledního průzkumu Fedu mezi bankami opět posunuli o něco dál (na grafu firemní půjčky), nejde však o nic razantního.

Dopady bankovní nervozity se v prvním třech měsících (plně) neprojevily, přičemž z týdenních dat Fedu víme, že úvěrování po dvoutýdenním záseku jede dál.

Dál bude probíhat i zpřísňování podmínek, byť bychom mohli být překvapeni pozvolností, minimálně ve srovnání s Evropou. Důraz přitom klademe na firemní půjčky, u nichž jsme viděli – pro další vývoj zcela zásadní – pokračující oslabování poptávky.

Z reportu o finanční stabilitě od Fedu pak vyplynulo, že firmy nemají s obsluhou dluhu zásadnější problémy. Nejsme svědky ani žádného razantního zhoršení úvěrové kvality, u níž neschopnost splácet, ať už jde o hypotéky, auto půjčky nebo kreditky, zůstává nízká.

Pokud banky zpřísní úvěrovací podmínky nad očekávání, resp. nad utažení přes sazby Fedu, víc, uvidíme to nejdříve ve druhém čtvrtletí. Zatím však signály na nic zásadního nepoukazují. V tomto ohledu však musíme počítat i s kondicí americké ekonomiky. Oba reporty včetně tento týden zveřejněného průzkumu mezi malými a středními podniky (NFIB) ukazují zhoršující se ekonomické výhledy, na které bude navazovat i cenotvorba a stav trhu práce. Čím větší zpomalení ekonomické aktivity, tím opatrnější banky ochotné čím dál méně riskovat.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0934 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,83 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0890 do 1,100 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,51 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,35 ž 23,47 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,25 do 21,56 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME