Příliš dobré zprávy z americké ekonomiky. Wall Street propadla

Americké akciové trhy dnes dostali natolik dobrou zprávu z americké ekonomiky, že převládl strach z blízkého zvýšení sazeb Fedem a prudký výprodej. Index S&P 500 tak vidíme končit o 1,42 % níže, index DJIA o 1,54 % níž a technologický index Nasdaq o 1,11 % níže , Nasdaq –1,11 %. Euro k americkému dolaru dnes odepisuje 1,7 % pod 1,0845 amerického dolaru k euru. Předpovědi o paritě mezi dolarem a eurem začínají nabývat realistických rozměrů…

Investoři se dnes dozvěděli klíčovou sadu údajů z amerického trhu práce. Mimořádně dobrou. Ekonomika v únoru vytvořila 295 tisíc pracovních míst, očekáván byl přitom pokles na 240 z lednových 257 tisíc. U míry nezaměstnanosti byl očekáván pokles na 5,6 % z lednových 5,7 %, skutečností je ale dle statistiků 5,5 %. Ekonomové tato čísla rázem překládají jako „Fed nejpozději v červnu přikročí k růstu sazeb“.

Americký trh práce se prudce lepší. Investoři vyhlížejí růst sazeb

Očekávání vyšších sazeb okamžitě zakotvuje také dluhopisový trh. Výnos na 10letém americkém dluhopisu roste na 2,25 %, u dvouletého na 0,73 %.

V reakci na očekávaný růst sazeb padal sektor utilit: v rámci DJIA indexu pod 200denní klouzavý průměr poprvé od loňského ledna, v S&P 500 o víc jak 3 procenta. Index DJIA jako takový se vrátil pod 18 tisíc bodů.

Ztráty kolem 2 % načítají hlavní americké akciové indexy za celý právě uplynulý týden. Na každý rostoucí titul v pátek připadalo pět klesajících. Propadá ropa – Brent o 1,5 % k 60 dolarům za barel a WTI o 2,5 % pod 50 dolarů za barel – i zlato (o 2,25 % k 1166 USD/oz).

Silnou zprávou i indexu DJIA je očekávaná náhrada titulu AT&T vstupem Applu do tohoto indexu. O bezmála 3 % k 16 dolarům za akcii propadly akcie kancelářského dodavatele Staples po 3,7% propadu kvartálních tržeb s negativním dopadem silného amerického dolaru a čisté ztrátě firmy.

Událostí týdne z Evropy zůstává informace o pondělím zahájení širokých odkupů aktiv Evropskou centrální bankou a zvýšení výhledu růstu evropské ekonomiky centrální bankou.

ECB začne kupovat dluhopisy za miliardy. Euro na dně od září 2003

Kovanda k ECB: Vzpruha pro ekonomiku, nebo nákup času?

Newsletter