Příliš mnoho býků aneb jak to vidí Goldman Sachs

Americká investiční banka Goldman Sachs varuje před velkým množstvím „býčích“ investorů. V pondělí na to upozornil David Kostin, hlavní investiční stratég banky. Ve svém dopise klientům uvádí, že hodnota indikátoru sentimentu amerického akciového trhu dosahuje maximálních hodnot.

„Náš indikátor sentimentu akciového trhu, který vychází z vývoje futures indexu S&P 500, signalizuje, že se nacházíme na maximu, tedy na úrovni 100 bodů. Znamená to, že by akciový index měl během příštích šesti týdnů pravděpodobně čelit riziku poklesu. Jakmile se tento indikátor dostane přes hranici 90 bodů, zvyšuje se pravděpodobnost, že S&P 500 v nejbližších týdnech klesne zhruba o 3 %,“ píše Kostin.

Goldman Sachs: Je čas rozdělit JP Morgan

Rozmezí, ve kterém se indikátor pohybuje, je od 0 do 100. Za významné hranice se pak považuje 10 a 90 bodů. Pokud se index nalézá pod 10 body, převládá nadměrný „medvědí“ trend, který by měl vyústit v růst. Pokud se naopak nachází nad 90 body, na trhu převládají „býci“ a dá se čekat posun směrem dolů.

Na základě tohoto zjištění pak Goldman Sachs vytvořila predikci vývoje S&P 500 během letošního roku. Jejich odhad hodnoty, které index pravděpodobně dosáhne koncem roku 2015, je jeden z nejstřízlivějších na celém Wall Street. Podle Goldmanů ukončí S&P 500 letošní rok na hodnotě 2100 bodů, během roku by však měl dosáhnout ještě vyšší úrovně.

Rok 2015 bez „medvědů“

Po očekávaném poklesu během příštích šesti týdnů by se index měl vyšplhat v polovině roku až na letošní maximum na 2150 bodech. Poté banka očekává, že Federální rezervní systém přistoupí ke zvýšení krátkodobých sazeb, což by mělo způsobit pokles až na očekávaných 2100 bodů. Valuace indexu by měla v závěru roku skončit na 16násobku zisku na akcii.

Newsletter