Příliš mnoho prasat láme krk vepřovým „býkům“

Investoři, kteří se zaměřují na „neobvyklejší“ komodity, by měli zbystřit. Za poslední čtvrtletí se na trhu vyrýsovala poměrně zajímavá příležitost, jejíž trend by měl dle všeobecného očekávání pokračovat i nadále. Komoditou s nejhorším výkonem posledních tří měsíců , a tedy i dobrým adeptem na short, je americké vepřové maso s kvartální ztrátou více jak 31 %.

Slanina, šunka, žebra i kýta. Všechny tyto pochutiny zažívají v USA nevídaný pokles cen s tím, jak padá cena vepřového. Futures na něj navázané tak vykázaly naprosto nejhorší výsledek nejen za třetí čtvrtletí, ale rovněž i za poslední rok. Proč? Jednoduše proto, že je na trhu příliš mnoho prasat. To podle agentury Bloomberg dospělo dokonce do takové situace, že jsou jateční domy pro příští dva měsíce nuceny přidávat směny a některé z nich zavádí i nedělní provoz.

Ti, kdo kdysi sázeli na růst cen vepřového, zažívají nejhorší scénář vůbec. Zatímco „vepřová“ nabídka nezadržitelně roste, poptávka je čím dál tím vlažnější, za což může především pokles zájmu ze strany Číny. Svou roli ale hraje i klesající poptávka Mexika, která byla způsobena oslabujícím pesem.

Cena vepřové šunky či žeber se tak dostala na nejnižší hodnoty od začátku roku 2009. Podle většiny hedgeových fondů, zaměřujících se právě na vepřové, by trend měl pokračovat. Nejlépe to dokazuje klesající počet sázek na růst cen, který byl pozorován během čtyř týdnů z posledních pěti.

Velký úprk vepřových „býků“

Podle dat americké Commodity Futures and Trading Commision klesl počet čistých pozic „vepřových“ futures a opcí v týdnu končícím 27. září o 15 % na 26 315 kontraktů. Podle agentury Bloomberg jde o nejnižší číslo od ledna letošního roku.

Největší americká futures burza CME v pátek ohlásila, že „vepřové“ kontrakty s vypořádáním v prosinci klesly o 6,4 % na 43,975 centů za libru masa, což je nejnižší úroveň aktivního kontraktu od roku 2009. Někteří analytici věří, že cena může jít ještě níže, a to až ke 40 centům, tedy nejníže od roku 2002.

„Nad vepřovým trhem se vznáší velký černý mrak,“ řekl pro Bloomberg Dustin Guy, broker v PCI Advisory Services. „Množství poražených zvířat doslova vyděsilo většinu investorů, kteří měli v plánu vstoupit na tento trh. To však není konec, cena by se mohla propadnout ještě více, a to až ke 40 centům za libru.“

„Obscénní nabídka“

Pokračování trendu klesajících cen potvrzují i data amerického ministerstva zemědělství. K prvnímu záři 2016 totiž celkový počet prasat vzrostl meziročně o 2,4 % až na 70,85 milionů kusů. Jedná se tak o největší měsíční nárůst, který instituce registruje od roku 1866. Hlavním motorem expanze bylo levné obilí. To stojí rovněž i a za tím, jak se zvýšila průměrná váha jednoho prasete na 211 liber (necelých 96 kg), což je o zhruba 4 libry více, než je desetiletý průměr.

Nahradí krávu jeseter?

„Nejenže byl vytvořen nový rekord, to, čeho jsme aktuálně svědky, je až obscénní úroveň nabídky,“ okomentoval celou situaci Rich Nelson, hlavní komoditní stratég společnosti Allendale. Za masivním nárůstem vepřů podle něj stojí hlavně pokles čínské poptávky. Zatímco v několika týdnech období od dubna do května dosáhl export vepřového směrem do Číny více jak 5 tisíc metrických tun, v polovině září to samé číslo dosahovalo méně než jednoho tisíce tun.

Komoditní investoři tak sice nejásají, jejich radost však dostatečně vykompenzují spotřebitelé. Díky převisu nabídky nad poptávkou začaly hromadně zlevňovat vepřové výrobky, které se tak staly hlavním motorem poklesu cen masných produktů napříč celými Spojenými státy.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter