Příliš pozitiv na Wall Street nenajdeme. Proč?

Americké akcie mají za sebou další den výrazných propadů. Tentokrát se na poklesu opět podepsala ropa. Brent během dneška odepsal -2,97 %, což odpovídá 30,3 dolarům za barel, WTI pak spadla o 0,88 % až na 31,6 USD. Nepolevilo ani sledování vývoje v Číně, kde i dnes některé indexy odepisovaly více jak procento. V neposlední řadě zapůsobilo i očekávání ohledně výsledkové sezóny za 4. kvartál 2015. Odhady tvrdí, že reportována čísla rozhodně nebudou přehnaně pozitivní.

Index S&P500 odepsal 2,5 %, aby zakončil na 1890,3 bodech. Dow Jones klesl o 2,21 %, což odpovídá 16 152,6 bodům. Technologický Nasdaq se propadl o 3,41 % až na 4526 bodů. Nedařilo se především sektoru dopravy, rovněž energetika hlásí záporná čísla.

V rámci dalších dní se dá čekat, že hlavními fundamenty zůstane i nadále faktor ropy a průběh americké výsledkové sezóny. Pokud budou reportovaná čísla nevalná, jak se očekává, dostanou se trhy pravděpodobně pod další prodejní tlak.

Ve večerních hodinách byla zveřejněna tzv. Béžová kniha Federálního rezervního systému. V tomto dokumentu americká centrální banka zhodnocuje dosavadní ekonomický vývoj země. Poslední vydání ukázalo, že největší ekonomika světa vykazuje lehce smíšené signály.

Trh práce i spotřebitelský sektor reportuje mírné zlepšení, problém však stále působí silný dolar a levná ropa. Právě zpevnění americké měny zasáhlo především zpracovatelský průmysl. Devět z dvanácti ekonomických okresů, které Fed sleduje, vykázalo ekonomický růst. Šest z nich pak potvrdilo pokračující pozitivní výhled s vidinou dalšího růstu. O čem však zpráva mlčí, je sílící tlak na zvyšování mezd, který byl naznačen v předchozí Knize.

Co se týče dolaru, ten během dne nejprve posílil, ovšem poté byl opět stažen propadem na ropě. Aktuální cena eurodolaru se tak pohybuje na 1,088 EURUSD.

 

Newsletter