Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Připlatíme si za benzín vlivem nepokojů v Kazachstánu a lze na této situaci vůbec nějak profitovat?

Zdroj: Depositphotos

Kazachstán v posledních dnech připomínal Československo v srpnu 1968. Občané zde však místo za svobodu aktivně vystupovali za zlepšení pracovních podmínek v ropném průmyslu. Protesty byly namířeny také proti neustále rostoucím cenám pohonných hmot. Dle slov šéfredaktora kazašské sekce Rádia Svoboda Torokula Doorova se část policie údajně přidala na stranu protestujících. Na situaci zareagoval prezident Tokayev požádáním Ruska o pomoc s normalizací.

Kazašský ropný průmysl

Kazachstán se nachází s 3,6% podílem na trhu s ropou na 9. místě ve světovém žebříčku vývozců. Nejvýznamnější kazašskou těžařskou společností je Tengizchevroil, který vznikl za spolupráce amerických nadnárodních korporací Chevron a Exxon, ruské společnosti LukArco, která je dceřinou společností Lukoilu, a kazašským státním podnikem KazMunayGas.

Aktuální dění v Kazachstánu

Byl to právě držitel největšího podílu v Tengizchevroilu, společnost Chevron, kdo spolu s dalšími společnostmi vyjádřil podporu protestujícím obyvatelům a přerušil železniční dopravu ropy. Na to reagoval světový trh prudkým růstem ve čtvrtek a v pátek 8. ledna. Za zdražení ropy mohou i protesty spojené se zrušením cenové regulace na LPG, které velké množství obyvatel používá ve svých vozidlech, protože se jedná o levnější pohonnou hmotu než klasický benzín. Po zjištění, že dav proudící ulicemi kazašských měst není prezidentovi nakloněn, nařídil Tokayev znovuzavedení cenových regulací na LPG, benzín i naftu na dobu 180 dní. Deklaroval, že ceny nepřekročí ceny z roku 2021. Prezident také dodal, že ministerstvo energetiky není schopno včas reagovat na změny tržní ceny LPG, protože nevyužívá elektronický obchodní systém, na který by se v důsledku aktuální situace mělo přejít příští rok.

Dopady aktuálního dění

Nejvýraznějším dopadem na život Kazachů jsou nižší ceny LPG než loni. Větší problém však nastává pro zbytek světa, který za nepokoje v Kazachstánu zaplatí nemalou daň na benzínu či naftě. Růst ropy z minulého týdne se promítne do cen pohonných hmot a zlevňování se opět na chvíli zastaví. 

V Kazachstánu kromě davů řádila i větrná bouře, která má přímý vliv na těžbu uranu. Omezená těžba uranu jakožto vstupní surovina pro výrobu elektřiny z jaderných zdrojů zdraží topení a svícení domácnostem. Jediný, kdo z této situace může těžit ve svůj prospěch, jsou společnosti zabývající se těžbou a zpracováním ropy a jejich akcionáři.

Investice v době kazašských nepokojů

Nové informace o postupu ruských vojsk na území Kazachstánu mohou znamenat beznaděj tamních obyvatel v nekonvenčním boji s vládou. Pokud by kazašská a ruská vojska měla pokračovat v násilném potlačování protestů, lze předpokládat, že společnosti z vyspělého západu figurující v kazašském ropném průmyslu budou spolu se zaměstnanci, z politických důvodů, bojkotovat těžbu a tím vytlačí cenu ropy vzhůru. To by vytvořilo prostor pro krátkodobé spekulace.  

 

Zdroj: Bloomberg, Reuters 

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter