Připravený Draghi a opatrný Singer… měnové trhy vyčkávají

Devizové trhy jsou zpočátku dne nervózní vzhledem k nejasným vyhlídkám ohledně plánovaného zvyšování sazeb americkou centrální bankou a pokračujícímu poklesu akciových trhů. Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi dnes navíc v rozhovoru pro německý Zeit uvedl, že je připraven odstartovat program kvantitativního uvolňování. Euro na tuto zprávu reaguje zvýšenou volatilitou, nicméně stále není zřejmé, zda tato „novinka“ nakonec povede k jeho poklesu. Většina investorů již totiž zahrnula předpoklad započetí programu kvantitativního uvolňování Evropskou centrální bankou do svých očekávání.

Japonský jen nadále posiluje v důsledku zvýšené averze k riziku. Jeho budoucí kurz závisí do notné míry na situaci na akciových trzích, jež by v případě pokračujícího výprodeje mohla nadále tlačit cenu jenu vzhůru. Dlouhodobý obrázek však zůstává neměnný, s japonskou centrální bankou pokračující ve svém monetárním stimulu a americkým Fedem směřujícím k prvnímu zvyšování sazeb od roku 2006.

Singer: Měnovou politiku ovlivňuje především budoucí cenový vývoj

Česká koruna skokově posílila ze svých mnohaletých minim, poté co guvernér ČNB Singer během včerejšího odpoledne prohlásil, že není nutné nyní více zasahovat do kurzu koruny, a utlumil tak spekulace ohledně možného dalšího kola intervence České národní banky. Koruna obchoduje na 28,2381 za euro. Vůči dolaru zůstává u hladiny 24 korun na 24,04 USDCZK. 

ANKETA: Kam se vydá koruna, co čekat od ČNB a ECB?

Newsletter