Připravte se na další razantní zvýšení úrokových sazeb

Klíčové body

  • Podle předběžných údajů skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím schodkem 28,4 miliardy korun. Trh přitom očekával schodek 15 miliard.
  • Jiří Rusnok potvrdil, že na červnovém zasedání přistoupí bankovní rada ke zvýšení sazeb minimálně o 75 bazických bodů.
  • Trhy nezvykle silně zareagovaly na data z české ekonomiky, strach z recese dotlačil kurz koruny nad 24,7 za euro.
Zdroj: Depositphotos

Na příštím měnověpolitickém jednání bankovní rady ČNB, které proběhne 22. června, podle všeho dojde k navýšení úrokových sazeb minimálně o 75 bazických bodů. Řekl to ve svém posledním rozhovoru dosluhující guvernér ČNB Jiří Rusnok. Pokud by došlo na tento „minimální“ scénář, tak by dvoutýdenní repo sazba dosáhla úrovně 6,5 %. Důvodem pro další razantní zvýšení úrokových sazeb je stejně jako v předchozích případech vysoká inflace. Národní ekonomická rada počítá s prudkým růstem inflace ještě v květnu a v červnu. V červenci by měla meziroční míra inflace zpomalit. Stále se však bavíme o dvouciferných hodnotách, a to zřejmě v každém dalším měsíci tohoto roku.

Jedním z důvodů zpomalení tempa růstu cen v České republice bude efekt srovnávací základny. Meziroční růst je, jak název napovídá, měřen jako změna proti stejnému období loňského roku. Právě červenec roku 2021 je jedním z prvních měsíců, kdy inflace zrychlovala. Všechny skutečnosti v oblasti růstu cen budou dle Rusnoka důkladně analyzovány až do samotného rozhodnutí bankovní rady. Na základě toho pak bude učiněno rozhodnutí o velikosti navýšení sazeb.

Proč není euro silnější, když bude ECB zvyšovat sazby? Dozvíte se na našem webináři! 

Webinář je zdarma a koná se ve středu 8. června v 15 hodin. Více informací zde, odkaz k přihlášení ZDE.

Víme, že prognóza ČNB ukazuje potřebu prudšího zvyšování sazeb. Stejně tak kurz koruny je slabší, než bylo očekáváno. Nemělo by nás proto překvapit loučení guvernéra skrze zvýšení sazeb o více než 75 bazických bodů. Rusnok tak nevyloučil možnost navýšení sazeb o 100 bodů, a případně i více. Pokud si to situace vyžádá.

I tak jsme pozorovali na měnovém trhu oslabení koruny. Kurz koruny proti euru se během úterý dostal nad hranici 24,70 za euro. Důvodem byla nad očekávání trhu výrazně horší data. Podle předběžných údajů zpracovávaných Českým statistickým úřadem skončila dubnová bilance zahraničního obchodu se zbožím v běžných cenách schodkem 28,4 miliardy korun. Trhy přitom očekávaly schodek okolo 15 miliard. Celkovou bilanci nepříznivě ovlivnil větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Výrazně se také snížil přebytek obchodu s motorovými vozidly.

Na slabší kondici českého průmyslu ukazují i data o průmyslové produkci. Česká průmyslová produkce v dubnu meziročně reálně klesla o 3,8 %. Meziměsíčně pak o 0,8 %. Na poklesu se nejvíce podepsalo právě zpomalení automobilového průmyslu a vysoká srovnávací základna z loňského pro průmysl silného dubna.

Trhy na data z české ekonomiky reagovaly nezvykle silně. V pohybu kurzu koruny a nezvykle silné reakci trhů lze číst překvapení z rozdílu výsledných hodnot měření ve srovnání s očekávanými hodnotami. V oslabení koruny lze pozorovat i nervozitu z rizik případné recese v České republice. Slova současného guvernéra ČNB nebyla dostatečně silným signálem. Jednak trhy se zvýšením sazeb na zasedání bankovní rady v tomto měsíci už počítají. Obchodníci navíc nadále očekávají, jak velkou rošádu ve složení rady prezident ČR v dalších měsících provede. Větší pohyby na koruně tak budou spojeny s jmenováním členů bankovní rady.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0689 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,67 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0639 do 1,0787 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,73 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,14 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,66 až 24,82 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,91 do 23,27 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter