Příští týden bez Dědka. Zvýší, kupí se názory

Bankovní rada České národní banky bude příští týden na svém měnověpolitickém zasedání rozhodovat o budoucí politice bez Oldřicha Dědka. A jak se zdá podle odhadů trhu, včetně našeho, sazby by opravdu mohly být zvýšeny.

Koruna se i nadále drží poblíž hranice 25,60 za euro. Sázky peněžního trhu stále reflektují více než 70% pravděpodobnost, že ČNB na svém srpnovém zasedání sazby opět zvýší (na dvou po sobě jdoucích zasedáních se tak naposledy stalo v roce 2007). A tento názor potvrzují i oslovení ekonomové agentury Bloomberg – celkem tři ze čtyř (počet k čtvrtečnímu večeru) očekává hike o velikosti 25 bazických bodů.

Banka Morgan Stanley, která mimochodem rovněž sází na srpnové zvýšení úroků, v tomto směru dokonce revidovala výhled českých úroků. Podle Diany Pasquale by tak 2T repo sazba měla do konce roku 2018 dosahovat 1,5 % (vedle srpnového hiku by nás čekal ještě jeden), do konce 2019 bychom se pak měli posunout na 2,25 % (tzn. tři kola navyšování během příštího roku).

„S přehřívajícím se trhem práce, uzavírající se mezerou výstupu a inflací nad inflačním cílem jsou argumenty hovořící pro normalizaci sazeb křišťálově čisté,“ přepisuje agentura Bloomberg slova analytičky. „Politika ECB pro ČNB sice představuje určitou brzdu, nemusela by být ale tak silná, jak mnozí předpokládají. Zvýšení úroků v srpnu by pak posílilo postavení ČNB jakožto ‚osamělého jestřába‛ v rámci regionu střední a východní Evropy, resp. v celé periferii ECB,“ dodala.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,65 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,59 až 25,70 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,76 až 22,00 USDCZK.* 

Euro během včerejšího dne oslabilo pod hranici 1,170 EURUSD. Katalyzátorem tohoto posunu bylo zasedání Evropské centrální banky. Její guvernér Mario Draghi sice opět potvrdil poměrně pozitivní výhled evropské ekonomiky, společnou měnu ale nakonec potopilo „mlžení“ ohledně budoucího zvyšování sazeb.

Dle rétoriky ECB nadále platí, že evropské sazby zůstanou na současných úrovních „alespoň do léta 2019“. To by sice mohlo znamenat první možný hike v červenci 2019, Draghi však naznačil, že očekávání peněžního trhu, resp. jeho sazby, se velmi sbližují s výhledem Rady guvernérů. Pokud bychom toto vyjádření brali jako v tuto chvíli směrodatné, znamenalo by to, že by ECB úroky navyšovala nejdříve v říjnu 2019, jak naznačuje například sazba OIS.

Dnes bude nejsledovanější událostí zahraničních trhů zveřejnění revize amerického HDP (anualizovaně) za druhý kvartál. Odhad trhu pracuje s poměrně citelným posunem z předchozích 2 % mezikvartálně na 4,2 %, kdy by hlavním tahounem růstu měla být spotřeba domácností. Vedle toho pak bude zveřejněn výsledek jádrového indexu spotřebních výdajů za druhé čtvrtletí. Predikce pracuje se zpomalením z 2,3 % mezikvartálně na 2,2 %.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1642 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,72 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1654 do 1,1789 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter