Dolar dnes ráno umazává část zisků nabraných po včerejším zasedání Fedu. Proti euru se obchoduje zpět nad hranicí 1,1700 EURUSD. Včerejší posílení dolaru posunulo korunu zpět k 25,40 za euro. Dnes ráno kurz nabírá zisky směrem pod tuto hranici.

Příštím americkým prezidentem se stává….. Napoví až trhy

Volba nového amerického prezidenta se postupně vyhrocuje. Boj „slona“ s „oslem“, jak soupeření mezi demokraty a republikány znázornil karikaturista Thomas Nast, se pomalu začíná vyostřovat na střetnutí Donalda Trumpa s Hillary Clintonovou. Kdo však vzejde jako vítěz? Spoléhat se na průzkumy se nevyplácí. Mnohem lepším nástrojem jsou americké akciové trhy.

Pohyby trhů mohou předpovědět výsledky anket prezidentských voleb, míní Tom McClellan, editor newsletteru The McClellan Market Report a trader obchodující převážně prostřednictvím technické analýzy. Pokud tedy chcete vědět, kdo bude hlavním motorem letošního boje o prezidentské křeslo, mrkněte na americké akcie.

„Vývoj akciového trhu má tendenci předznamenávat změny volebních průzkumů zhruba o týden,“ řekl McClellan v rozhovoru pro server CNBC. „Pokud tedy vidíte, jakou stranou jde index Dow Jones, S&P 500 či jakýkoliv jiný americký benchmark, pravděpodobně ten samý „pohyb“ spatříte v prezidentských anketách o týden, až týden a půl později.“

Toto tvrzení analytik dokazuje na základě srovnání amerických indexů společně s výsledky průzkumů od společnosti RealClearPolitics, u kterých byla pozorována korelace jedním a tím samým směrem. Na základě analýzy začínající volebním rokem 2000 se ukázalo, že čísla jsou o to přesnější, jak se volební proces dostává ke svému listopadovému vrcholu.

S tím, jak je čím dál tím více pravděpodobnější, že vítězem demokratických primárek bude Hillary Clintonová (což se ukázalo například tento týden v úterý, když se sama prohlásila vítězem demokratů v boji o Bílý dům), McClellan poukazuje na boom indexu Dow Jones Industrial Average, který intenzivně roste již od začátku června. Tedy přesně od doby, kdy bývalá ministryně zahraničních věcí získala pevnější půdu pod nohama.

„Pokud trhu rostou, benefituje z toho především vítěz posledního průzkumu,“ vysvětluje McClellan. „A právě tím, jak se ukazuje, je Hillary Clintonová. Lidé jsou rádi, když ceny akcií rostou. Jakmile se cítí dobře, mají tendenci upřednostňovat toho, kdo je momentálně u kormidla.“

Situace platí i obráceně. Jakmile trhy padají, společnost jsou nespokojená a obviňuje toho, kdo momentálně vévodím volebním průzkumům. „Jestliže akcie prochází výprodejem, který osobně očekávám po dosažení vrcholu na začátku července, bude to na úkor Donalda Trumpa,“ míní McClellan.

Kdo tak z této predikce rozhodně nebude mít radost, je Republikánská strana. „Pokud je člověk fanouškem Trumpa a zároveň investorem, bude ochotný unést propad trhů ve prospěch svého favorita, nebo naopak všechnu podporu zahodí, aby raději vydělal?“

Více jasno bude podle analytika v říjnu, a to ať už z hlediska voleb, tak především z hlediska akcií. „Neznámé riziko je pro Wall Street mnohem nebezpečnější než jakékoliv aktuální,“ řekl McClellan. „A právě listopadové volby jsou jednou velkou neznámou. Jakmile bude vše jasnější, pozornost trhů se vrátí zpět směrem k investování a k ziskům a možná se v roce 2017 dokonce dočkáme nějaké té rally.“

Newsletter