Příštím prezidentem Spojených států bude …

Voliči i samotní kandidáti rozhodli. O prezidentský post se v listopadu s největší pravděpodobností utkají Hillary Clintonová a Donald Trump. Kdo z nich je blíž vítězství?

Favoritkou proti všem

O šancích relevantních kandidátů jsem psal na začátku ledna. Už tenkrát Hillary jednoznačně vedla, svou pozici navíc během následujících čtyř měsíců posílila. Stalo se tak především díky odstoupení dvou umírněných kandidátů Republikánské strany – Jeba Bushe a Marco Rubia. Zejména druhý zmíněný byl dlouhodobě považován za nejsilnějšího kandidáta republikánů, a tedy potenciálního soupeře Clintonové.

Rubiův neúspěch tak otevřel Trumpovi cestu k republikánské nominaci. Také ale razantně zvýšil šance Clintonové na listopadové vítězství. Vyhraněný kandidát, který navíc nemá podporu celé republikánské základny, se přece jen poráží snáz.

Odpověď hledej ve Vegas

O skutečných šancích současných kandidátů nám toho nejvíce řeknou sázkové kurzy, které dokážou predikovat výsledky voleb s největší přesností. Na výhru Donalda si lze vsadit při kurzu 3,5 (odpovídá 29procentní šanci na zvolení), na Hillary si lze vsadit za kurz 1,4 (přibližně 71 procent).

Co by za takovou pravděpodobnost zvolení dali poslední prezidenti Barack Obama a George Bush. V předvečer čtyř prezidentských voleb ji neměl ani jeden z nich a jen na několik dní ji v roce 2012 získal Barack Obama, navíc jako úřadující prezident. Hodnota kurzů tak napovídá, že sledujeme vůbec nejjednoznačnější prezidentské volby od roku 1996.

Volební průzkumy

Zajímavé výstupy nabízejí volební průzkumy, které srovnávají podporu dvou kandidátů, tzv. head to head polls. V těch vede jednoznačně Hillary, v posledním dokonce o 13 procentních bodů.

Do listopadu tak leží před Trumpem ještě spousta práce. Dokázat obalamutit několik milionů republikánských příznivců se mu sice povedlo, nutně to ale neznamená, že bude mít podobný úspěch i u zbytku elektorátu. Za získané hlasy totiž zaplatil vyhraněnou rétorikou, která mu téměř zavřela dveře k prezidentskému úřadu.  

Donald Trump za 17 centů aneb Kdo vyhraje americké volby

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter