Pro investici do Severní Koreji bych vraždil

V jaké zemi nejlépe zhodnotit své investice? Záleží, čemu dáváte přednost. Pokud bezpečí, nabízí se západní regiony od Evropy přes USA. Jestliže samotné výši zhodnocení, možností jsou například rozvojové trhy. V rámci druhé zmiňované skupiny existuje jedna příležitost, jejíž potenciál zdaleka převyšuje všechny ostatní. Své o tom ví Jim Rogers, který o ní kdysi prohlásil, že by kvůli ní i vraždil. O jakou zemi tedy jde? Vítejte v Severní Koreji.

Jim Rogers je ve světě financí známým kontrariánem, který v roce 1973 stál společně s Georgem Sorosem u vzniku fondu Quantum. Mezi jeho oblíbené investice patří především rozvojové trhy, přičemž jeho dlouhodobým, byť zatím nedosažitelným, favoritem je Korejská lidově demokratická republika. Podle něj se tento region momentálně nachází přesně v té fázi, kde byla Čína v roce 1981, a proto je potřeba jednat.

„Pokud bychom všichni nakoupili severokorejskou měnu, jednou budeme neskutečně bohatí“ řekl Rogers v rozhovoru pro Real Vision TV. „Dnešní Severní Korea je tam, kde byla Čína v roce 1981, když ji Teng Siao-pching otvíral světovému trhu. Většina z nás, včetně mě, jsme si toho nebyli vědomi. Jednoduše jsme celý tento proces ignorovali a nevěnovali mu žádnou pozornost. Teď se to samé děje v Severní Koreji.“

V tomto směru staví Rodgers svou argumentaci na pozvolném otevírání severokorejské ekonomiky. A jak tento proces probíhá? Jmenovat je možné například založení speciálních ekonomických zón, které mají přilákat zájem (některých) zahraničních investorů.

„V Severní Koreji momentálně existuje 15 zón volného obchodu. Pokud chcete, můžete se napříč zemí vydat například na cyklo výlet, či dokonce na filmovou tour,“ popsal situaci Rogers. „Jsem si však jist, že kdyby byl Kim Čong-unův otec naživu, pověsil by ho. Kdyby byl naživu jeho dědeček, mučil by ho a teprve pak až pověsil, a to vše za věci, které jeho vnuk momentálně dělá. Dnes, když navštívíte Severní Koreu,  narazíte na ohromné restaurace se vším všudy, s ubrusy, příbory a svíčkami. Přesně to je její aktuální podoba.“

Pravdou je, že přístup investorů do země je zatím silně omezený. Jedinou výjimkou jsou ruští a čínští investoři. Sám Rogers uvedl, že se téměř stal členem nejmenované čínské investiční skupiny, která v Severní Koreji provozuje svou vlastní banku. Konec všem jeho snahám udělal až Rogersovo právník, který mu sdělil, že jeho investice do zmiňované skupiny nakonec nebyla povolena.

Rogers je znám tím, že investuje do poměrně netradičních zemí. Jmenovat je možné například Zimbabwe, Kazachstán či Rwandu. I tak ale není jediným investorem, který usiluje o přístup do Severní Koreji. O to samé se snaží i James Passin manažer hedgeového fondu Firebird Management, přičemž terčem jeho zájmu jsou místní zásoby ropy. 

 

Newsletter