Pro nedočkavé: Kdy Dow Jones prolomí 20 000 bodů?

Americký index Dow Jones před několika dny prolomil historickou hranici 19 tis. bodů. Skvělá zpráva pro akciové „býky“. Teď je však čas položit si otázku: Co je ještě lepší než 19 tis. bodů? Miřte vysoko, příští stanice totiž nese název „20 000“.

„Riziko se vrací na trhy zpátky poté, co jsme byli svědky něčeho, co mezi sebou nenazveme jinak než dvouleté období bezrizikových obchodů,“ řekl v rozhovoru pro CNBC Ari Wald, šéf oddělení technické analýzy společnosti Oppenheimer. „Proto jsem přesvědčen, že teď nastává čas pro ten pravý „býčí“ trh.“

Podle Walda se tak dá čekat, že index Dow Jones prolomí hranici 20 tis. bodů někdy v první polovině roku 2017, což by byl zářný důkaz „hry kulatých čísel“, jakmile si uvědomíte, že úroveň 18 tis. bodů byla proražena teprve prosinci 2014.

„Aktuálně jsme svědky klasického „býčího“ chování,“ míní Wald. „Jakmile Fed začne s dalším zvyšování úrokových sazeb, čeká nás korekce, a to naprosto stejná jako během minulého roku, poté však odstartuje další odraz směrem vzhůru.“

Pokud dojde na Waldův scénář, kdy všech 30 akcií, které jsou součásti indexu DJIA, dosáhnou mediánu své cílové ceny, sledovaný benchmark by měl vyšplhat až na 20 065 bodů. Nejvíce by k tomuto vývoji měla přispět společnost Apple následovaná firmou Home Depot a Visa.

Dow Jones je specifický tím, že váha jednotlivých akcií je dána jejich cenou a nikoliv tržní kapitalizací, jako tomu je v případě S&P 500. Rick Ross, trader společnosti Evercore, tak k výčtu možných dalších „motorů“ budoucího růstu řadí navíc firmu Goldman Sachs, Caterpillar a Chevron.

Newsletter