Fed sazby nezměnil, prognóza ukázala stagflační rizika. Dolar v zisku pod 1,0900 za euro. Silnější dolar oslabuje měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 23,00 za euro a nad 23,00 za dolar.

Problémy postoje investičního bankéře v roli centrálního

Aleš Michl, zdroj: ČNB

Guvernér ČNB Aleš Michl pro server Fianncial Times uvedl, že chce do portfolia centrální banky nakoupit bitcoiny. Vysvětlil, že vychází ze své předchozí role investičního bankéře. Základní problémy „postoje investičního bankéře“ jsou v tomto případě následující.

  • Cílem správce investičního portfolia určitě je maximalizovat jeho výnos (vážený rizikem). (Ale ani tam není toto prozrazení do FT kompatibilní s maximalizací jeho výnosu. Ale centrální banka je mnohem víc než správce investičního portfolia rezerv.
  • Rezervy nemají centrální bance „vydělávat“, mají jí umožňovat výkon monetární politiky (s cílem udržet roční inflaci co nejblíže 2 %). Dokonce ani to obecně nyní uváděné zdůvodnění snahy o maximalizaci výnosu („aby se zmenšila účetní ztráta ČNB“) není nutně obhajitelná.
  • Účetní ztráta centrální banky (emitenta peněz) je něco úplně jiného, než účetní ztráta běžné banky, či jiného podniku. Stejně tak případný zisk (třeba i skrze růst hodnoty bitcoinu) není určen k „rozdělení majitelům“. Nelze z něj krýt třeba deficity státního rozpočtu.

Není zcela jasné, zda je Michlovo rozhodnutí předjednáno v rámci ČNB. Jestli tedy guvernér oznamuje svoje plány, které chce předložit ostatním členům bankovní rady k jednání, nebo jestli to už v Bance má předdojednáno. V prvním případě by mohlo jít o strategickou snahu zvýšit tlak na ostatní členy bankovní rady, aby se změnou strategie rezerv souhlasili. „Když už se teď na nás skrze FT dívá celý svět.“

Úroveň 5 % v něčem experimentálním je poměrně ambiciózní cíl pro „vykopnutí“. Obzvlášť vzhledem k tomu, že zlato – další položka, kterou chce guvernér navyšovat, ale je velmi tradiční – nyní dělá pouhá 3 procenta rezerv. I když to navyšování už nějaký pátek pokračuje. Není tak vyloučeno, že podíl bitcoinu by v určitém momentu byl vyšší než podíl zlata, a to by nemuselo vysílat zrovna nejšťastnější signál o standardnosti postupu jinak standardní centrální banky uprostřed „standardní“ Evropy. (Jinými slovy, plánované množství bitcoinu může být větší problém než samotný fakt, *že* nějaký chce nakoupit.)

Vlna, kterou tímto centrální bankéř vyvolal ve světovém tisku, bude navždy zapsána do dějin vývoje světového finančnictví. Uvidíme, s jakým znaménkem. 

Zdroj: Financial Times 

Newsletter