Probudí korunu červencová inflace? I dolar už se rozhýbal

Koruna má za sebou další relativně klidný den. Tuto pohodu by však mohla rozvířit dnešní data. O něco větší akci jsme pozorovali na dolaru, který díky statistice z trhu práce zpevnil pod 1,175 za euro.

V domácí ekonomice byla včera zveřejněna míra nezaměstnanosti, která v červenci vzrostla na 4,1 procenta. Za tímto nárůstem stojí například příliv nových absolventů na trh práce. Českou měnu však horší data ovlivnila jen minimálně. Den tak zakončila poblíž úrovně 26,16 EURCZK.

V USA byla zveřejněna volná pracovní místa (JOLTS) za červen, která zaznamenala silný nárůst z 5,75 milionu na 6,163 milionu. Podle statistik se jednalo o nejvyšší posun od roku 2000, což výraznou měrou podpořilo americký dolar, který se tak dostal až k 1,174 za euro, kde se drží i dnes. Ve dvojici s korunou se pak nacházíme na 22,28 USDCZK.

Dnes bude v domácí ekonomice zveřejněna inflace za červenec. Podle analytiků by měla stagnovat na úrovni 2,3 % meziročně. Odhad ekonomického týmu Roklen je 2,2 %. „Inflace v červenci by měla zůstat v horním tolerančním pásmu centrální banky. Díky rychlému růstu mezd, růstu spotřeby domácností a pouze mírnému posilování koruny dosahují proinflační tlaky svého vrcholu,“ okomentoval svůj výhled ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Náš preferovaný scénář na dnešní den je postupné oslabování koruny. Na EURCZK by mohlo dojít k proražení resistence 26,18 za euro, denní preferované rozmezí je 26,13 – 26,23 EURCZK. Díky včerejším a pátečním silným hodnotám z trhu práce v USA preferujeme dolar silnější na úrovni 22,22 – 22,34 USDCZK a 1,171 – 1,176 EURUSD

Newsletter