Americké výnosy rostou. Dolar se po pátečních dat z trhu práce obchoduje pod 1,0800 za euro. Měny regionu v závěru minulého týdne oslabily. Koruna reagovala na silný dolar nejméně citlivě a obchoduje se nad 23,75 za euro.

Probudil Kuroda draka?

Nikdy nevěř centrálnímu bankéři. Přesně tuhle větu by si měl před spaním opakovat každý burzián. Nejnověji splakal nad výdělkem ten, kdo uvěřil šéfovi japonské centrální banky. Ta zavedla de facto negativní úrokové sazby jen osm dní poté, co Haruhiko Kuroda přímo na půdě japonského parlamentu ujišťoval, že o něčem takovém neuvažuje.

 

Nečekaný krok Bank of Japan.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 29. leden 2016

 

Centrální bankéři neříkají – a to dlouhodobě – celou pravdu ještě v jednom. Okázale sice demonstrují snahu o dosažení inflačního cíle. Zdaleka tak vehementně už ale nedodávají, že souvisejícím znehodnocením měny pomáhají vlastním vývozcům. Je zřejmé, proč takto mlží – nechtějí být viněni z rozpoutávání měnové války. Jenže burziáni si to nakonec stejně přeberou.

Po oznámení negativních sazeb sice japonské akcie strmě zdražily, ale rychle se zase propadly. Trhům totiž došlo, že znehodnocení jenu zase tak „cool“ není. Nejde ani tak o to, že ani jeho téměř čtyřicetiprocentní oslabení vůči dolaru v posledních čtyřech letech Japonsko deflační atmosféry nezbavilo. Krok Kurodova týmu zejména zvyšuje pravděpodobnost, že v rámci nepřiznané měnové války bude muset svoji měnu oslabit i nedaleká Čína. Následný odliv kapitálu z čínské ekonomiky je přitom něčím, co může snadno zamávat s japonskou, a dokonce globální ekonomikou. 

Newsletter