Proč akcie O2 propadají?

(Aktualizováno 14:09) Akcie operátora O2 na pražské burze propadají o řádově 14 procent  dostávají se až do blízkosti 180 korun. Přes skvělé kvartální výsledky, které firma oznámila ráno, je ovládla zpráva, o které se dlouho spekulovalo. Akcie O2 budou na konci května vyřazeny z prestižního systému akciových indexů MSCI. V této souvislosti lze na konci měsíce čekat vynucené výprodeje akcií O2 ze strany investorů, kteří jsou na indexy MSCI navázáni. To jsou fondy, zejména ETF fondy.

Operátor O2 dnes ráno představil výsledky, které prudce překonaly odhady analytiků. Samy o sobě by byly jasným důvodem k růstu akcií. Děje se opak. O2 má před sebou události, které jsou pro akcionáře nyní zásadnější, než výsledky: rozdělení společnosti a případná rozsáhlá půjčka PPF. To, co dnes akcie O2 v Praze drtí, je důsledkem právě rozdělení společnosti na novou O2 a CETIN.

MSCI oznámila, že kvůli rozdělení společnosti – schválenému vzniku infrastrukturní společnosti Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), která nebude obchodována na burze – ke konci května vyřadí akcie O2 ze svého akciového indexu za Českou republiku. To by znamenalo hrozbu pro vyřazení celého českého akciového trhu z indexů MSCI, konkrétně MSCI Emerging Markets (MSCI EM) jako takového, protože O2 je jedním ze tří v indexu zařazených titulů, přičemž zastoupení třemi tituly je minimální hranicí.

Dle dosavadních vyjádření MSCI ale ta chce zastoupení českých akcií ve svých indexech udržet a místo O2 má zaujmout emise jiná podle kritéria takzvaného free-floatu, tedy volně obchodovaného podílu vydaných akcií firmy. Akcie O2 mají být z MSCI indexu vyřazeny k 29. květnu.

„Opřeno o stávající tržní cenu akcií O2 sníží oddělení společnosti CETIN tržní kapitalizaci O2 o více než třetinu. Podle metodologie indexů MSCI (sekce 3.3.3.2) titul dále nebude vyhovovat zařazení do struktury indexů MSCI z pohledu rozsahu,“ uvedla MSCI ve zprávě.

Protože by tímto krokem propadl počet zastoupených českých akcií pod minimální mez tří titulů, MSCI nyní studuje variantu, začlenit do indexu jiný titul, který by alespoň částečně splnil podmínku free-floatu.

Finální rozhodnutí je ale zatím nejisté a možností je i ponechání pouze dvou titulů za Českou republiku v indexech MSCI. Těmi jsou akcie ČEZ a Komerční banky. ČR by tak dostala výjimku z požadavku na zastoupení třemi tituly, která by ale nebyla jediná, uplatňuje se i vůči jiným trhům.

Až o více jak 2 procenta k 10 650 korunám za akcii vidíme v Praze růst tabákový titul Philip Morris ČR. Právě o něm se v minulosti nejčastěji hovořilo jako o adeptovi, který může v MSCI indexech akcie O2 nahradit.

Newsletter