Euro podruhé v týdnu posílilo na 1,2000 EURUSD. Jde primárně o vliv oslabujícího dolaru. Koruna po oslabení nad 26,20 za euro drží pohyb do strany. Silnější euro proti dolaru na ni evidentně nemá vliv.

Proč by se akcioví investoři měli těšit na olympiádu?

Olympiáda je za dveřmi. Již dnes bude zapálen oheň, který zahájí v pořadí XXXI. letní olympijské hry. Správní fanoušci sportu už nakoupili nové baterky do televizních ovladačů, připravit by se ale měli i akcioví investoři. Právě pro ně by se totiž mohla naskytnout příležitost, na které se dá poměrně snadno vydělat.

Novozélandská banka ANZ se rozhodla zmapovat vývoj akcií během a po konání letní olympiády. Na základě historických dat zjistila, že v naprosté většina případů mají trhy v obou zmiňovaných periodách tendenci růst.

„Začínaje rokem 1984, kdy olympiádu pořádalo Los Angeles, jsme se zaměřili na vývoj různých druhů aktiv během konání a následně rok po skončení sportovního svátku,“ přepisuje server Business Insider slova studie banky. „Po dobu trvání her si index S&P 500, až na jeden případ (Sydney), připsal průměrný růst +2,7 %.“

Banka tak sestavila tabulku všech letních her od roku 1984 až do 2012, v rámci které zmapovala vývoj jak indexu S&P 500, tak i globálního akciového trhu a amerického dolaru. Nechybí ani výkon domácí měny hostitelské země a tamních akcií.

Souvislost olympiády a devizových trhů není nikterak výrazná. Přesný opak je však vidět v případě akcií. V rámci sledovaného časového rámce S&P 500 vzrostl pokaždé, vyjma roku 2000. Co se týče světového akciového trhu, byl pozorován ten samý vývoj, opět vyjma roku 2000 a 2008.

Ještě povzbudivěji vypadá výkon akcií rok po olympijském klání. Opět je však nutné upozornit na Sydney 2000, tedy v podstatě na rok 2001. V tomto případě byly jak americké, tak i světové trhy zasaženy jednak teroristickými útoky z 11. září, svou roli ale hrála i technologická bublina. Po Pekingu 2008 se zase naplno rozjela světová finanční krize.

„Průměrné zhodnocení akciových trhů hostitelských zemí dosahovalo 24,4 %, v dolarovém vyjádření 20 %,“ píše banka ANZ. „V porovnání s 9,2% růstem indexu MSCI World je evidentní, že pořádání olympijských her má určitý pozitivní vliv na finanční trhy.“

Není tedy čas začít nakupovat?

Newsletter