Proč by se akcioví investoři měli těšit na olympiádu?

Olympiáda je za dveřmi. Již dnes bude zapálen oheň, který zahájí v pořadí XXXI. letní olympijské hry. Správní fanoušci sportu už nakoupili nové baterky do televizních ovladačů, připravit by se ale měli i akcioví investoři. Právě pro ně by se totiž mohla naskytnout příležitost, na které se dá poměrně snadno vydělat.

Novozélandská banka ANZ se rozhodla zmapovat vývoj akcií během a po konání letní olympiády. Na základě historických dat zjistila, že v naprosté většina případů mají trhy v obou zmiňovaných periodách tendenci růst.

„Začínaje rokem 1984, kdy olympiádu pořádalo Los Angeles, jsme se zaměřili na vývoj různých druhů aktiv během konání a následně rok po skončení sportovního svátku,“ přepisuje server Business Insider slova studie banky. „Po dobu trvání her si index S&P 500, až na jeden případ (Sydney), připsal průměrný růst +2,7 %.“

Banka tak sestavila tabulku všech letních her od roku 1984 až do 2012, v rámci které zmapovala vývoj jak indexu S&P 500, tak i globálního akciového trhu a amerického dolaru. Nechybí ani výkon domácí měny hostitelské země a tamních akcií.

Souvislost olympiády a devizových trhů není nikterak výrazná. Přesný opak je však vidět v případě akcií. V rámci sledovaného časového rámce S&P 500 vzrostl pokaždé, vyjma roku 2000. Co se týče světového akciového trhu, byl pozorován ten samý vývoj, opět vyjma roku 2000 a 2008.

Ještě povzbudivěji vypadá výkon akcií rok po olympijském klání. Opět je však nutné upozornit na Sydney 2000, tedy v podstatě na rok 2001. V tomto případě byly jak americké, tak i světové trhy zasaženy jednak teroristickými útoky z 11. září, svou roli ale hrála i technologická bublina. Po Pekingu 2008 se zase naplno rozjela světová finanční krize.

„Průměrné zhodnocení akciových trhů hostitelských zemí dosahovalo 24,4 %, v dolarovém vyjádření 20 %,“ píše banka ANZ. „V porovnání s 9,2% růstem indexu MSCI World je evidentní, že pořádání olympijských her má určitý pozitivní vliv na finanční trhy.“

Není tedy čas začít nakupovat?

Newsletter