Během několika posledních let, jsme svědky výrazného přílivu čínských peněz do Spojených států, který každoročně narůstá. Jen od roku 2000 se objem prostředků dostal z 58 mil. USD na 14 mld. USD v roce 2013.
Číňané skupují vše od komerčních realit po residenční nemovitosti a jejich motivace je víceméně jasná. Mají pocit, že jejich aktiva jsou v zámoří lépe chráněná. Jen tento týden televizní studio se sídlem v Pekingu Huayi Brothers Media Corp. uvedlo, že plánuje utratit 130 mil. USD za výstavbu své nové pobočky sloužící pro distribuci filmů a televizních show.
Odborníci ohledně tohoto vývoje používají termíny jako „bezpečný přístav“ či „bezpečná skrýš“ když komentují nové čínské akvizice a investice v zámoří. Pokud zahrneme zmíněných 14 mld. USD z minulého roku, dosahují čínské přímé zahraniční investice do zámoří od roku 2 000 celkem 40 mld. USD.
„Důvěra ve Spojené státy a americkou vládu ohledně bezpečnosti tamních aktiv stále roste, v porovnání se situací v Číně. Zde mohou být aktiva pryč již zítra,“ uvedl Michael Godin, víceprezident ze společnosti Real Estate Global Partners, jež slouží k párování čínských investorů s americkými brokery.
Čína se ale odtoku kapitálu snaží bránit a to pomocí zákonu, který omezuje odtok kapitálu na osobu na 50 000 USD ročně. S tímto omezením ale samozřejmě narůstá kreativita čínských investorů a společností, jak toto nařízení obejít.
Jedním ze způsobů, jak se omezení vyhnout, je odcestovat do čínského města Shenzen, které se nachází na hranici s Hong Kongem. Odtud mohou Číňané převádět několikamilionové částky do Spojených států, a to proto, že Hong Kong nemá zmíněné limity na odchozí platby. Za poslední čtyři roky se tak v Hong Kongu razantně zvýšily deposita vedená v juanech – od začátku roku 2014 jde o celkem 925,9 miliard juanů, přičemž v roce 2010 činily vklady 89,7 miliard juanů.