Proč dluhopisové „medvědy“ nečeká nic dobrého?

Investoři, kteří věří, že současné nízké výnosy amerických státních dluhopisů dlouho nevydrží, budou v příštích letech překvapeni. Alespoň to tvrdí většina „veteránů“, kteří pamatují vývoj na dluhopisových trzích za posledních několik dekád. Dle jejich názoru nečeká „medvědy“, spekulující na vyšší výnosy amerických bondů, nic dobrého.

Vzhledem k tomu, že třicetileté americké dluhopisy dnes nesou výnos o více jak polovinu nižší, než je jejich průměr za posledních padesát let (6,8 %), nelze se divit, že většina investorů očekává v brzké době razantní obrat. Pokud však porovnáme vývoj výnosů Treasuries během posledních pěti dekád, zjišťujeme, že dnešní stav odpovídá normě. Výnosy nadále kopírují dlouhodobě klesající trend.

Výnosy dluhopisů míří po Minutes Fedu níž, EURUSD u 1,2570

Dle názoru Davida Jonese, bývalého místopředsedy brokerské společnosti Aubrey G. Lanston & Co., který má za sebou více jak 51 let obchodování s dluhopisy, je současná představa o blížícím se zvratu na dluhopisovém trhu vytvářena ekonomy, tradery a portfolio manažery, jejichž kariéra začala během 70. a 80. let minulého století, kdy úroveň inflace dosahovala více jak 10 %. „S tím, jak dnešní růst indexu cen spotřebitelů dosahuje nejnižších hodnot za posledních padesát let, společně se slabou ekonomickou výkonností většiny zemí světa, jsem přesvědčen, že se dluhopisový trh nachází zpět ve své původní formě,“ uvedl pro agenturu Bloomberg.

Program kvantitativního uvolňování, kterým měl Fed podpořit americkou poptávku, umožnil 5,1% rally na trhu amerického dluhu. Díky tomu se výnosy bondů dostaly na svá rekordní minima. Treasuries s nejdelší splatností (30 let) dnes nesou výnos na úrovni 2,97 % oproti předpovědím ze začátku roku, které očekávaly jejich růst o 0,28 procentního bodu na úroveň přibližně 4,25 %.

Analytici z agentury Bloomberg očekávají, že se jejich výnos během příštího roku vyhoupne na 3,88 %, avšak proti nim se staví jiný dluhopisový „veterán“. Lacy Hunt, 72letý ekonom Hoisington Investment Management, je přesvědčen, že „mizivá poptávka společně s minimální inflací udrží výnosy těchto bondů na minimech po dobu několik let, zatímco americká vláda bude nadále zápasit s rekordním zadlužením.“

Jak Jones, tak Hunt staví své předpovědi na vlastních dlouholetých zkušenostech. To, co dle jejich názorů táhne výnosy dluhopisů směrem dolů, jsou především inflační očekávání. Vzhledem k tomu, že Fed nedokázal pomocí QE dostat úroveň inflace na vytyčená 2 %, zůstávají odhady cen velice střídmé. „Pokud vyždímáte všechna očekávaní na maximum, nedostanete se pod 2 %, čímž srazíte výnosy dluhopisů na několik let dopředu. To je přesně situace, ve které se dnes nacházíme,“ vysvětluje Hunt. Potvrzují to i inflační očekávání na příštích třicet let. Ta klesla pod 2 % již minulý měsíc a dosáhla tak svých tříletých minim.

Spousta předpovědí je vytvořena na základě historického vývoje. V případě výnosů dlouhodobých dluhopisů vychází analytici ze střídajících se období zvýšené inflace. „Pro ty z nás, kteří vyrostli během 70. let a pamatují na dobu vysokých úrokových sazeb, se stala tehdejší situace normou,“ řekl Ray Stone, ředitel společnosti Stone & McCarthy Research Associates. „To je ovšem špatně. Norma se nachází v historii mnohem dále,“ dodal.

Výnosy dlouhodobých dluhopisů začaly bezprecedentně růst během 60. let díky válce ve Vietnamu a štědré sociální politice prezidenta Johnsona. Svou roli stejně tak hrály ropné šoky v 70. letech, společně s uvolněnou politikou Fedu za vlády prezidenta Nixona. Inflace se v roce 1980 vyšplhala na 17,8 % a výnosy třicetiletých dluhopisů o rok později dosáhly 15 %. Pokud někdo považuje tyto hodnoty za normy, kterých by dnešní dlouhodobé Treasuries měly dosáhnout, hluboce se mýlí.

Trvale nízké výnosy podporuje i názor ekonomů a analytiků, kteří se na současnou situaci dívají z globální perspektivy. Díky programu kvantitativního uvolňování v Japonsku a Evropě je pravděpodobné, že přebytečná likvidita bude hledat výnosnější příležitosti, které budou zároveň mnohem bezpečnější. Tím by měly být právě americké státní dluhopisy. Výpadek poptávky ze strany Fedu tak bude kompenzován silnou poptávkou ze strany jiných zemí.

Proč jsou výnosy dluhopisů tak nízko?

Existuje však i druhý tábor, jehož názor je zcela opačný. Najdou se investoři, kteří očekávají vyšší výnosy už během příštího roku. Mezi nejznámější z nich patří „dluhopisový král“ Bill Gross z Janus Capital. Ten tvrdí, že se příští rok můžeme „přinejmenším připravit na to, že ceny dluhopisů už dále neporostou.“

Obdobný názor pak sdílí i Paul Tudor Jones, zakladatel Tudor Investment Corporation. Ten je přesvědčen, že se na dluhopisovém trhu vytvořila spekulační bublina, která musí v dohledné době splasknout. Tehdy výnosy dluhopisů raketově vystřelí na mnohem „rozumnější“ úrovně.

Newsletter