Evropské i americké výnosy klesají. Dolar drží ztráty, ale posunul se pod 1,0900 za euro. Měnám regionu pomáhá slabý dolar. Koruna zpevnila pod 26,65 za euro.

Proč euro oslabuje a mohla by ho zachránit ECB?

Klíčové body

  • Euro proti dolaru krátce oslabilo pod paritu, rizika jsou na straně slabší evropské měny.
  • Oslabování eura by mohla zastavit ECB, na intervenci ale zatím nesázíme.
  • Tradiční napojení koruny na euro zmizelo vinou intervencí ČNB.
Zdroj: Depositphotos

Za oslabením eura proti dolaru na nejslabší hodnoty za posledních dvacet let stojí kombinace faktorů na eurové a dolarové straně. Na eurové jde především o zhoršený výhled evropské ekonomiky, nad kterou visí riziko propadu do recese. Ta souvisí zejména s rostoucími náklady na energie, u kterých je hrozbou zastavení dodávek ruského zemního plynu. Silná poptávka po dolaru je pak dána nejen úrokovým diferenciálem, ale především povahou americké měny jakožto bezpečného přístavu, ke kterému se tržní účastníci uchylují v dobách hrozící globální recese.

Oslabování eura se v tuto chvíli zastavilo zhruba na úrovni parity s dolarem. Rizika však zůstávají jasně na straně slabší evropské měny. Souvisí jednak s trvajícím rizikem evropské recese, ale i s možným přeceněním výhledu evropských tržních sazeb. Ty vzhledem k historicky rekordní inflaci zaceňují první zvýšení sazeb ECB po více než deseti letech. Eurové peněžní trhy ještě před měsícem očekávaly, že by ECB mohla navýšit sazby o více než 180 bodů do konce letošního roku. Aktuálně očekávání zkorigovala na zhruba 130 bodů. Rizikem je jejich další pokles související s recesí evropské ekonomiky, která by mohla ECB v oblasti úrokové normalizace významně svázat ruce.

Eurové ztráty tak nejsou nijak ohraničené. ECB by sice mohla zastavit oslabování evropské měny, a tím i její proinflační tlaky, devizovou intervencí. Ta je však podle nás v tuto chvíli nepravděpodobná. ECB spíše než na aktivní zásah do devizového trhu zvolí nejprve cestu slovních intervencí a vyšších sazeb. Až poté, pokud by euro dále výrazně oslabovalo pod úroveň parity, by se diskuze mohla posunout na aktivní nákupy eur. Naposledy ECB intervenovala v roce 2011. Tehdy šlo o řízenou intervenci centrálních bank vyspělých zemí u párů proti japonskému jenu po havárii ve Fukušimě. Na páru eura proti dolaru pak poslední intervence proběhla v roce 2000, kdy kurz výrazně oslaboval a posunul se až pod 0,9 dolaru za euro.

V rámci spekulací o možné intervenci přitom nesmíme sledovat pouze vývoj eura proti dolaru, ale také obchodně vážený eurový index. Ten zveřejňuje ECB a je složen z měn hlavních obchodních partnerů eurozóny. Euro proti dolaru letos oslabilo o více než 11 %. Eurový index však jen o zhruba 4 %. Věříme, že práh bolestivosti bude u tohoto indexu vyšší, proto na aktivní zásah centrální banky na podporu eura zatím nesázíme.

Rizika slabé evropské měny by snížilo vyřešení evropské energetické krize. Ta je však navázána na konflikt na Ukrajině, u kterého v rychlé ukončení nevěříme. Z pohledu technické analýzy je parita eura a dolaru významnou psychologickou úrovní. Lze proto očekávat, že v krátkém výhledu se kurz bude pohybovat do strany. Další výrazné zhoršení globálního tržního sentimentu v souvislosti s recesí potvrzenou měkkými i tvrdými daty by mohlo společnou měnu dále oslabit.

Vývoj eura proti dolaru navázaný na tržní sentiment obvykle ovlivňuje i vývoj koruny proti euru. Korelace je pozitivní, tedy oslabuje-li euro proti dolaru, obvykle oslabuje i koruna. Aktuálně je však domácí měna ovlivněna zásahy centrální banky, která aktivně brání jejímu oslabení. Tato situace podle nás bude nadále trvat. ČNB má dostatek devizových rezerv, konkrétně k 30. červnu šlo o více než 150 miliard eur. Je však otázkou, na jaké úrovni se nachází pomyslný bod zvratu jejich využití v rámci intervencí. Pakliže ho bude dosaženo a globální tržní sentiment se výrazně nezlepší, nejpravděpodobnějším scénářem by bylo oslabení koruny zpět nad hranici 25,00 koruny za euro.

Text byl původně napsán jako komentář pro Forbes.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0017 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 0,9951 do 1,0135 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,47 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,42 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,36 až 24,53 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 24,28 do 24,56 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter