Proč Goldman Sachs nezastaví ani miliardová pokuta

Před dvěma týdny zveřejnili Goldman Sachs výsledky za poslední kvartál loňského roku a předčili očekávání všech analytiků. Jak a proč se „zlým klukům“ z Wall Street daří?

Goldmani si připsali čistý zisk ve výši 2,54 miliardy dolarů, zatímco analytici se svými očekáváními skončili na 1,78 miliardy. Příjmy přesáhly hranici osmi miliard (analytici očekávali 7,5 miliardy) a čistý příjem z úroků ze zastavil na 898 milionech. To je o 150 milionů více, než se čekalo.

Graf výše poukazuje na zajímavý paradox, kdy Goldmani překonávají očekávání poměrně standardně a v roce 2017 byly odhady ještě konzervativnější, než loni. Zároveň lze však z grafu vyčíst, že loňský rok pro firmu nebyl tak úplně zářivý a každý kvartál výsledky držely sestupnou tendenci. Akciový titul v této souvislosti odepsal skoro 45 procent. Na začátku roku se přitom cena akcií pohybovala okolo historických maxim.

Nyní se však titul znovu odráží ode dna a zvedá. Na toto chování se podívejme blíže.

Investoři mají tendenci nejprve reflektovat odhady analytiků, a to zejména v případě, že daná firma působí na trhu dlouho. To často způsobuje krátkodobé spontánní výkyvy a Goldmani nejsou výjimkou. Často se ale v čase neztratí i starší zprávy, jako třeba ty týkající se skandálu v Malajsii, když tamější vláda obvinila představitele Goldman Sachs z toho, že upláceli vládní činitele. Protislužbou byl úpis dluhopisů, které měly reálně jen zakrýt vyvádění státních peněz ze země. Údajně takto uniklo až 6,5 miliard dolarů.

Goldmani se onehdá nechali slyšet, že šlo o standardní dluhopisy, které měly přinést peníze státu a že část sumy byla bez jejich vědomí ukradena členy malajské vlády. To se nakonec ukázalo, minimálně z určité části, pravdou, když na účtech tehdejšího premiéra Najiba Razaka bylo nalezeno astronomických 681 milionů dolarů. Jak ale víme – zlí politici sami sebe nikdy netrestají.

Karma Razaka však přece jen dohnala, když loni v květnu prohrál klíčové volby na další období a byl obviněn z praní špinavých peněz. Na konci loňského roku pak vyšlo najevo, že Malajsie po Goldmanech požaduje uhrazení pokuty ve výši 7,5 miliardy dolarů.

Uprostřed roku 2015 se akciový titul začal propadat, což mu vydrželo zhruba 12 měsíců. Celkově odepsal asi 37 procent, ale to bylo z hlediska trestu po americkou investiční banku tou dobou vše. V mediálním prostoru se pouze řešilo, jak moc je asijská země zkorumpovaná a přímo v Malajsii, kde většinu informačního toku nějakým způsobem kontroluje vláda, nerezonovalo ani to. Se zprávou o skandální korupci v nejvyšších patrech přišel až tamní web The Insider, který však krátce po vydání textu vláda zavřela.

Jak tedy můžeme vidět, spojování poklesu hodnoty titulu se skandály má svá omezení. Pokud se ale blíže podíváte na graf příjmů společnosti, pochopíte, oč skutečně šlo.

Na grafu vidíme, že odhady příjmů pro druhý kvartál roku 2015 už byly nižší a v momentě, kdy se zisk za Q2 skutečně snížil (oproti Q1), snížila se jak hodnota akcie, tak i následující očekávání. Cena tedy reagovala na horší vyhlídky a negativní zprávy z médií se na tom nepodepsaly.

V roce 2016 se titul začal vzpamatovávat a zlepšily se i vyhlídky analytiků – tím pádem lze přisuzovat současný růst ceny akcií Goldmanů tomu, že jsou tak zkrátka nastavena očekávání pro Q1 2019.

A jak to dopadlo s pokutou? CEO David Salomon se malajskému lidu omluvil. Plnou výši pokuty uhradit odmítá.

Z technického hlediska je akcie na W1 poměrně slabá a pohybuje se pod 200 denním klouzavým průměrem. MA však leze vzhůru, a tak pokračuje vzrůstající trend.

Když se titul dostal na svá minima k hranici 160 dolarů, dramaticky se zvýšil objem obchodování, což je evidentní signál obratu. Ten se potvrdí v momentě, když akcie prolomí 200 denní klouzavý průměr a cena zůstane nad ním. Poslední odraz ode dna byl však poměrně strmý a trval čtyři týdny, a tak se může stát. že přijde drobná korekce.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Newsletter