Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0750 za euro. Listopadová inflace byla oproti tržní predikci vyšší meziměsíčně i meziročně. Koruna zpevnila pod 24,35 za euro.

Proč je euro tak silné a s ním i koruna?

Klíčové body

  • Euro proti dolaru překonalo hranici 1,1000 EURUSD a nejsilnější za poslední rok.
  • Koruna zpevnila pod 23,25 za euro, je tak nejsilnější od roku 2008.
  • Sílu společné měny drží kombinace několika faktorů, z nichž profituje i koruna.
Zdroj: Depositphotos

Evropská centrální banka bude dál zvyšovat sazby, a to až za květnové zasedání. Kombinace výhledu vyšších úroků, pozitivních překvapení u evropských dat a oslabeného dolaru vinou výhledu poklesu amerických sazeb pomohla společné měně k nejsilnějším hodnotám za poslední rok. Profituje i koruna, která je nejsilnější od roku 2008.

Poslední komentáře mnohých představitelů ECB vyznívají, že se v květnu budou rozhodovat mezi zvýšením sazeb o 50, nebo 25 bodů. Agentura Reuters vnesla díky neoficiálním zdrojům z ECB do přítmí spekulací o něco více světla. Zdroje zmiňují, že se Rada guvernérů přiklání ke změně tempa zvyšování sazeb z 50 na 25 bodů právě na květnovém zasedání.

ECB se podobně jako Fed dostala do situace, kdy je pro ni komfortnější postupovat po menších krůčcích a pozorovat, jak se do ekonomiky propíše předchozí frontloading sazeb. Úroky jsou již na restriktivních úrovních, banky utahují úvěrové standardy, což dělaly nehledě na březnové dění v bankovním sektoru přidávajícím na nejistotě. To vše působí protiinflačně a snižuje potřebu udržení významného tempa zvyšování úroků.

V Radě guvernérů ale stále panují rozdílné názory. Většinový se dle zdrojů kloní k 25 bodům, část, jde o zástupce jižních zemí, si dovede představit stabilitu. Největší jestřábi v čele s Robertem Holzmannem z rakouské centrální banky se drží 50 bodů. ECB se v březnu k ničemu nezavázala, v květnu se rozhodne dle dat. Změna o čtvrt procentního bodu ale vypadá jako schůdný kompromis. A vidí to tak i trh který již plně započítal zvýšení o 25 bodů na květnovém zasedání. Vrchol sazeb vidí mírně nad 3,5 %, což by odpovídalo minimálně jednomu navýšení o dalších 25 bodů po květnu.

Euro vedle sazeb pohání i v poslední době nad očekávání lepší evropská data. Při srovnání indexů Citi ekonomických překvapení z eurozóny a USA tak vidíme opětovný rozchod ve prospěch starého kontinentu, který je ale zatím výrazně slabší než na začátku roku.

Největší váhu eurové síly, resp. dolarové slabosti, přiřazujeme pohledu na americké sazby. Trh stále předpokládá, že úroky mohou být sníženy už v červenci a během druhé poloviny roku klesnou o zhruba 60 bodů. V příštím roce pak výhled pracuje s poklesem o více než jeden procentní bod, tedy k hranici 3 %, kterou má Fed v březnovém prognóze až v roce 2025. K tomuto výhledu v posledních dnech přispěl zejména výsledek americké inflace za březen a včera nad očekávání větší pokles indexu cen výrobců.

Kombinace relativně pozitivní nálady, slabého dolaru a jestřábích komentářů z ČNB potvrzujících strategii „vyšší po delší dobu“ podpořila korunu. Ta včera zpevnila pod 23,25 za euro, což jsou její nejsilnější hodnoty od roku 2008. Jestliže se aktuální nastavení nálady devizového trhu udrží, vidíme otevřený prostor pro potenciální zisky až k hranici 23,00 za euro. Z delšího výhledu předpokládáme, že koruna část těchto zisků odevzdá v návaznosti na pokles inflace a na ni navazující výhled sazeb, a především intervencí.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,1066 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,84 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0946 do 1,1111 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,26 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,01 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,17 až 23,33 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,91 do 21,26 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter