Investoři by svou pozornost měli zaměřit na akcie uranových společností. Japonsko restartuje své jaderné reaktory, což dává uranu tolik potřebné oživení.
Spotové ceny komodity vyskočily přes víkend o 5 procent díky pátečním zprávám, že dva jaderné reaktory v jižní japonské prefektuře Kagošima budou příští rok znovu spuštěny.
„Věříme, že toto rozhodnutí může poskytnout významný pozitivní stimul uranovým akciím a vůbec celému průmyslu,“ uvedl Joe Reagar, analytik společnosti Roth Capital.
Jako první budou spuštěny oba reaktory v jaderné elektrárně Sendai. Jde o první krok tímto směrem od smrtící jaderné katastrofy z března 2011 ve Fukušimě, po které bylo uzavřeno všech 48 jaderných zařízení v zemi.
Uran slouží při výrobě elektřiny z jádra jako vysoce efektivní palivo. Podle Evropské nukleární společnosti, kilogram uranu-235 má schopnost produkovat tři milionkrát více energie než ekvivalenty jako ropa nebo uhlí.
Akciový trh na rozhodnutí o uvádění reaktorů do provozu reagoval velmi kladně. Akcie australských producentů Paladin Energy a Deep Yellow v pondělí posílily o 12 procent respektive o 20 procent, poté co index, který sleduje některé z největších světových společností v uranovém průmyslu kótovaných na burze, vzrostl v průběhu pátku o 13 procent (v New Yorku obchodovaná Global X Uranium ETF).
Na „nákupním“ seznamu společnosti Reagar je v Torontu zapsaná Energy Fuels a americké společnosti Uranium Resources a Ur-Energy, z nichž druhá jmenovaná by měla z nárůstu cen těžit bezprostředně.
Kam míří cena uranu
Ceny uranu byly během posledních tří let v ostře sestupném trendu, ale preventivní nákupy, v očekávání jaderného restartování v Japonsku, měly od července vliv na růst cen o více než 30 procent.
„Ačkoli očekáváme, že ceny uranu budou zažívat pomalé a stabilní oživení v průběhu příštích 24 měsíců, producenti uranu by mohli z tohoto faktu těžit již krátkodobě,“ řekl Reagar.
Lucas ze společnosti IG souhlasí a varuje, že je třeba spustit další reaktory v Japonsku, aby mohla „rally“ pokračovat.
Reagar uznává, že restart dvou reaktorů nestačí k napravení nerovnováhy nabídky a poptávky na trhu, zdůrazňuje ale, že schválení potvrzuje, že jaderná energie je součástí japonské dlouhodobé energetické koncepce, a očekává další tři restarty do konce roku 2015. Kolem roku 2020, 2030 až 2035 by mohly být odstavené japonské elektrárny opět spuštěny,“ dodal.
Proč je Japonsko tak důležité?
Země je největším asijským odběratelem uranu a má tedy přímý dopad na trh, poznamenává Lucas. Popularita kovu jinde ve světě je stále nízká a to hlavně vzhledem k jeho škodlivému vlivu na životní prostředí.
Čína má údajně 28 jaderných elektráren ve výstavbě (všechny reaktory na uranové palivo). Peking se ale také snaží budovat zařízení, které budou vyrábět elektřinu bez využití uranu, a to hlavně kvůli snaze snížit znečištění ovzduší.
Spojené Státy se silně zaměřují na obnovitelné zdroje energie a většina Evropy uranem pohrdá a to hlavně po katastrofě v Černobylu v roce 1986, připomněl Lucas.
(Zdroj: CNBC)