Proč jsou podnikatelé ve středním věku nejúspěšnější?

Zakladatel technologického gigantu Apple a modla byznysového světa, Steve Jobs, začal podnikat v 21 letech, největšího úspěchu, při představení iPhonu, se ale dočkal až v 52 letech. Podle dubnové studie je to téměř v rámci aktuálního trendu, tedy že mladí podnikatelé jsou méně úspěšní a ti ve středním věku dosahují největšího věhlasu. Co jim nahrává?

Mladí podnikatelé dozajista disponují několika výhodami. Často používají nejmodernější technologie, jsou flexibilní, nemají rodinné závazky a jsou ochotni více riskovat. Výzkum Pierra Azoulaye, Benjamina Jonese, Daniela Kima a Javiera Mirandy ukazuje, že podnikatelé ve středním věku jsou i tak úspěšnější než jejich mladí kolegové.

Studie ukázala, že podnikatelé ve věku do 25 let obecně nemají úspěch. Pravděpodobnost úspěchu se zvyšuje po překročení hranice 25 let, do 35 let pak úspěch zůstává na podobné úrovni. Další hranice, kdy se jsou podnikatelé ještě úspěšnější, je 35 a 46 let, kde je pravděpodobnost úspěchu konstantní do 60 let.

Nevýhoda mládí

Úspěch každého podnikatele či startupisty závisí na jeho vzdělání, znalosti oboru, dovednostech a také na zkušenostech. Ekonomickou hantýrkou řečeno, na lidském kapitálu. Přestože jsou mladí lidé většinou kreativní a technologicky zdatní, jejich nezkušenost v oboru nebo finanční nezajištění negativně ovlivňuje jejich úspěch v byznyse. Studie čtyř zmíněných vědců dospěla k tomu, že podnikatelé s delší zkušeností z oboru mají vyšší pravděpodobnost úspěchu.

„Nakopnutá“ ruská ekonomika? Bude potřeba víc než jen fotbal

Sukanlaya Sawangová pro World Economic Forum (WEF) uvedla, že toto zjištění by mělo změnit to, jak se učí byznys na školách po celém světě. V dnešní době jsou absolventi těchto škol mnohdy tlačeni do toho, aby si brzy po škole založili svůj vlastní startup. Jak je ale vidět, možná to není právě ta nejlepší cesta. Mnohé obory na univerzitách přehánějí důraz na založení vlastního startupu a uvádí ho jako hlavní indikátor úspěchu a správného zakončení vzdělávání, což může být kontraproduktivní.

Není kam spěchat

Pokud bychom se řídili výsledky studie, pro studenty by bylo lepší nejprve odstartovat kariéru, díky které se dostanou k potřebným zkušenostem, a až poté přemýšlet o možnostech vlastního podnikání. Někteří absolventi byznys oborů mohou mít pocit, že pokud nezaloží podnik v mládí, bude pak příliš pozdě, nebo bude jejich kariéra už od začátku vnímána jako „propadák“. To ale ve srovnání s vizionářem Jobsem není pravda. Génia s černým rolákem potkal největší úspěch až po překročení padesátky.

Časopis Forbes v roce 2016 napsal, že podle ankety České startupy 2016 zhruba 30 procent českých startupistů-zakladatelů nepřesáhlo 30 let. Dost možná je tedy jejich nejlepší období teprve čeká…

Pracující senioři? Pro státy OECD o 3,5 bilionu dolarů navíc

Newsletter