Proč jsou výnosy dluhopisů tak nízko?

Světový dluhopisový trh čelí problému s nadměrným převisem poptávky nad nabídkou. Podle dat investiční banky JPMorgan Chase je poptávka pětkrát vyšší než celkové upsané množství bondů za posledních 7 let. Tento trend má pokračovat i v příštích letech. V roce 2015 se očekává 400miliardový převis, který má být způsoben především probíhajícím kvantitativním uvolňování v Evropě a Japonsku společně s přísnější regulací, která nutí banky soustředit se na méně riziková aktiva.

Výnosy dluhopisů míří po Minutes Fedu níž, EURUSD u 1,2570

Tato nerovnováha je hlavním důvodem, proč jsou výnosy dluhopisů na rekordně nízkých úrovních. Od roku 2008 se snížily o více jak polovinu a to i přesto, že za tu dobu bylo emitováno množství bondů o hodnotě vyšší jak 30 bilionů dolarů. Trend podporuje i globální ekonomická situace. Pomalý růst společně s téměř nulovou inflací zaručuje, že v dohledné době nelze očekávat žádné výraznější navýšení dluhopisových výnosů.

Výhled potvrzuje i Chris Low ze společnost FTN Financnial. „Globální výnosy zůstanou na nižších úrovních, než kdokoliv čekal. V tomto případě poptávka jasně reflektuje sentiment globální ekonomiky,“ uvedl pro agenturu Bloomberg.

Odhady JPMorgan ukazují, že od roku 2007 převýšila poptávka po bondech jejich nabídku o více jak 2,5 bilionu dolarů, včetně letošní půlbilionové mezery. Výhled do příštího roku se nese ve stejném duchu. Podle banky budou chtít investoři nakoupit dluhopisy o hodnotě 2,4 bilionu dolarů, zatímco na nabídkové straně budou k dispozici bondy o objemu „pouze“ 2 bilionů dolarů.

Spustí regulace ECB výprodeje vládních dluhopisů?

Sílu poptávky jasně ukazují i měření Bank of America. Letošní průměrný výnos dluhopisu se prozatím zastavil na 1,61 %, zatímco v roce 2008 dosahoval 3,5 %. Podle agentury Bloomberg klesly výnosy všech 25 sledovaných vyspělých zemí, v čele s Německem, Itálii a Francií, jejichž bondy letos dosáhly rekordních minim.

Nikolas Panigirtzoglou, stratég z JPMorgan, je přesvědčen, že „dokud budou centrální banky nejsilnější hybnou silou na straně poptávky, nečeká nás nic jiného, než silně „býčí“ dluhopisový trh s maximálními cenami a minimálními výnosy.“ Dle jeho názoru nakoupí ECB během příštího roku dluhopisy o hodnotě 400 miliard dolarů a Bank of Japan navýší své nákupy až na 700 miliard dolarů, což dohromady silně převyšuje očekávaná letošní čísla.

Ale nejde jen o centrální banky. Vyšší poptávka se čeká i u dluhopisových fondů, které mají podle odhadů nakoupit bondy o objemu 280 miliard dolarů a penzijní fondy společně s pojišťovnami o hodnotě více jak 550 miliard dolarů.

Ovšem ne každý investor sdílí tento názor. S tím, jak se blíží doba, kdy Federální rezervní systém hodlá zvyšovat sazby, se objevují i ti, kteří začínají hromadit hotovost a zbavují se dluhopisů s delší durací, které pak mění za ty s tou menší.

Jedná se především o cenné papíry s fixním příjmem, které jsou mnohem citlivější na změnu sazeb. Investoři se obávají ztráty jejich likvidity, proto je prodávají za dnešní relativně vysoké ceny a ponechávají si hotovost nebo investují do jiných krátkodobých aktiv.

Zápis z jednání Fedu: Obavy z nízké inflace; jak komentovat budoucí růst sazeb

Příkladem může být investiční společnost Thornburg Investment Management. Ta již minulý rok navýšila drženou hotovost na úroveň 10 % svých aktiv a letos tuto hranici posunula až na 13 %. Některé fondy zvolily jiný způsob. Místo hromadění hotovosti přesouvají své zdroje například do podílových listů či do méně běžných dluhopisů jakou jsou kanadské či australské.

Newsletter