Proč letos (s)věřit hedge fondům?

Hedge fondy – dražší, rizikovější a méně transparentní cesta, kterou zpravidla volí kvalifikovanější investoři, stojí na začátku pravděpodobně dalšího úspěšného roku. Experti fandí především těm, které jsou schopny úspěšně využít vysoké volatility trhů a rozcházejících se cest světových centrálních bank.

Společnost eVestment, která statistiky hedge fondů sleduje, předpovídá, že investoři v letošním roce „nalijí“ do hedge fondů nejméně 100 miliard dolarů. Rok 2015 by tak měl být podobně úspěšný jako ten loňský, který pro sektor znamenal nárůst investičních prostředků o 112 mld. USD na celkový rekordní objem 3 bilionů dolarů.

„Nedojde-li k velké a nečekané události s celosvětovým dopadem na finanční trhy, hedge fondy mají nakročeno k dalšímu ruku solidního růstu,“ uvádí eVestment. Investoři podle této společnosti hledají alternativní cesty investic s cílem diverzifikovat své expozice v prostředí rally na akciovém i dluhopisovém trhu. Nové prostředky plynou především od velkých institucí, jako jsou veřejné penzijní fondy, charitativní organizace a univerzitní nadace.

 Výnos průměrného hedge fondu nebyl v loňském roce nijak závratný – například Absolute Return U.S. Equity Index, který sleduje správce preferující akcie, vydělal zhruba 3,7 %, zatímco index S&P 500 připsal ve stejném období téměř 12 %. Dluhopisový Absolute Return Credit Index vynesl 5,71 % a byl tak o něco úspěšnější ve srovnání s iShares Barclays Aggregate Bond Fund s výnosem 3,93 %. Na americkém trhu figuruje zhruba 10 tisíc hedge fondů, z nichž největší potenciál úspěchu v letošním roce mají podle expertů ty velké, které již na trhu dominují: Bridgewater Associates, Och-Ziff Capital Management nebo AQR Capital Management.

Investiční šéf konzultační společnosti Clearbrook Global Advisors, Tim Ng se domnívá, že nejlépe se bude v letošním roce dařit těm hedge fondům, které budou schopny využít silných tržních pohybů ve svůj prospěch, a jako strategie konkrétně jmenuje stock-picking, tedy sázky na konkrétní akciové tituly, na americkém, evropském a japonském trhu. Ku prospěchu bude podle něj také strategie investic s ohledem na rozdílnost vládních stimulačních politik – v případě především obchodování s dluhopisy a měnami. Stručně řečeno, navrch budou mít hedge fondy, jimž bude hrát do karet vysoká rozkolísanost trhů a rozcházející se cesty klíčových centrálních bank.

Rok 2015 bude podle šéfa investic Aurora Investment Justina Sheperda volatilní v důsledku menší angažovanosti centrální banky na trhu, což pokládá za dobrou zprávu pro profesionální správce peněz. „Kombinace nízké korelace výnosů v rámci akciového trhu a širokého rozptylu výnosů by měla vytvořit lepší investiční příležitosti právě pro hedge fondy,“ říká Sheperd. Přidává se Alexander Healy z vedení AlphaSimplex Group: „S ohledem na nejistotu panující na trhu akcií a dluhopisů, věříme, že alternativní strategie – především ty dynamické, spočívající v efektivním řízení rizik, budou hrát v investorských portfoliích v roce 2015 větší roli.“ Experti dál doporučují hedge fondy, které reagují na jednotlivé korporátní události, očekávají totiž rok bohatý na fúze, akvizice a změny v managementech firem. 

Newsletter