Proč může být úspěch bitcoinu i příčinou jeho pádu?

Digitální měny jsou v poslední době denně na seznamu hlavních zpráv, jak hodnota bitcoinu neustále narůstá, i když s divokými fluktuacemi. Jeho podporovatelé tvrdí, že jakmile budou kryptoměny široce využívány, vlády nebudou schopné je zrušit, protože uživatelé to jednoduše nedovolí. Bude tomu tak doopravdy?

Pravdou je, že tento názor nepodporují dva body. Zaprvé, digitální měny, i v jejich současné formě, jsou větší hrozbou národních vlád, než si v dnešní době většina lidí myslí. Zadruhé, úspěch bitcoinu bude nejspíše i jeho pádem. S tím, jak nabírá na popularitě, a především pokud se jeho hodnota stabilizuje, se stane použitelným substitutem vládou zaštítěných měn. Národní vlády však mají pouze malou motivaci na to, aby povolily takovou přímou konkurenci.

Skryté náklady digitálních měn

Národní vlády tolerují bitcoin a další formy kryptoměn, neboť jde stále jen o malé hráče v rámci globální ekonomiky. Na druhou stranu, Bangladéš, Bolívie a Kyrgyzstán jsou mezi hrstkou zemí, které již zakázaly bitcoinové transakce. Spojené státy, Japonsko, EU a další státy pak sice projednávají přísnější kontroly, ale většinou se zdá, že jejich vlády zaujaly postoj „počkáme a uvidíme“.

Většina států tak umožňuje občanům nakupovat a utrácet digitální měny. Ve Spojených státech například některé obchody a restaurace přijímají platbu v bitcoinech, dokonce zde najdete i mnoho BTC bankomatů. Současně však lidé berou bitcoin stále méně jako měnu pro běžné používaní, neboť většina v něm vidí spíše investici a doufá, že jeho hodnota bude i nadále stoupat. 

Potřebujete peníze? Ručit za „fiat“ půjčku můžete bitcoinem

Zatím jsou tedy měny jako bitcoin příliš nestálé, aby mohly být využity k dlouhodobému spoření nebo k úvěru – to znamená, že nejsou připravené nahradit dolar nebo euro. Vlády ale na druhou stranu nemohou kontrolovat jejich pohyb přes hranice, což je důvod, proč jsou pro ně hrozbou – kryptoměny poskytují způsoby, jak se vyhnout vládním restrikcím týkajících se směny a odlivu kapitálu. 

Výzkumy a pozorování ukázaly, že státy často zavádí měnové restrikce kvůli politickému nebo ekonomickému profitu. Například zákazem konverze národní měny za dolary mohou vlády zabránit investorům, aby až příliš rychle poháněli ekonomiku. Politici také mohou  stabilizovat národní měnu v dobách krize. Například Spojené království se může měnovými konverzemi snažit vypořádat s následky brexitu na jeho domácí půdě. Pokud ale občané drží velké rezervy bitcoinu, pak jsou efektivně oproštěni od těchto typů tradičních vládních omezení měnových toků.

Fanoušci bitcoinu tak věří, že vlády nemohou zrušit bitcoin nebo ostatní digitální měny. To je ale mylná představa. Politici mohou učinit držení, používání a směnu bitcoinu ilegální. I když demokratické vlády mohou váhat nad jeho zákazem, neboť občané by byli striktně proti tomu, je tento zákaz čistě v jejich pravomoci. Vlády regulují, dokonce i zakazují, měny neustále.

Největší rizika pro rok 2018? Nechybí bitcoin

V posledních letech došlo k takovým regulacím například v Číně, která dala pokyn bankám, aby postupně omezovaly množství vyvážených peněz pryč ze země jak ze strany společností, tak i jednotlivců. Vláda USA také učinila v minulosti krok, aby omezila používání měnových nástrojů – během Velké hospodářské krize rozhodla, že držení zlatých mincí nebo cihliček je zločin, což donutilo občany, aby své zlato prodávali státní pokladně.

I když zde nejsou žádné historické paralely k bitcoinu, někteří ekonomové pochybují, že by vláda USA byla schopná donutit Američany, aby pustili své bitcoiny, když tak rozhodne.  Ale jak nedávno uvedl laureát Nobelovy ceny Joseph Stiglitz: „Vláda může kdykoliv tvrdě zakročit a pak se bitcoin zhroutí.“

Proč by rozšiřování využití bitcoinu znamenalo jeho politický konec?

Nestálost bitcoinu brání jeho širokému, každodennímu využití. Co když ale on nebo jiná digitální měna vyřeší tento problém nestálosti? Znamenalo by to, že by lidé preferovali půjčování si, investování a obchodování v měně, jejíž pohyb a ohodnocení leží mimo vládní kontrolu. A právě to by ohrozilo národní vlády.

Nezapomeňme, že například Spojené státy profitují z vydávání amerických dolarů, které pak po desetiletí drží jednotlivci a vlády v zámoří – to jsou v podstatě bezúročné půjčky americké ekonomice. Tyto přínosy činí zhruba 20 miliard dolarů ročně.

Bitcoin futures a scénář Lehman Brothers

Co je důležitější, vláda USA potřebuje kontrolovat hodnotu dolaru ze dvou významných důvodů – aby řídila konkurenceschopnost svého exportu a aby se ujistila, že může vždy prodloužit splatnost obrovského federálního dluhu. Proto má vláda dobré důvody k tomu, aby bojovala zuby nehty za zrušení jakékoli digitální měny, která by konkurovala dolaru.

Vlády tak mají jen málo důvodů, aby dovolily bitcoinu převzít jejich schopnost ovlivňovat domácí měnové trhy k vlastnímu prospěchu. To platí pro Spojené státy, Evropskou unii, ale i další trhy.

I když je dnes bitcoin skutečnou a živou měnou, máme důvod věřit, že jeho úspěch bude i jeho vlastním koncem. Vše naznačuje tomu, že BTC buď zůstane nestabilní a investoři od něj nakonec odjedou, nebo se stabilizuje a stane se velmi populárním jen proto, aby umíral pomalou, bolestivou smrtí tisícem regulačních škrtů ve stovkách politických jurisdikcí.

Buď tak, či onak, konec bitcoinu jednou zřejmě přijde.

Jak rozeznat bublinu v kryptoměnách? Napoví Metcalfův zákon

Výše uvedený text je dílem externího autora, nemusí se tudíž shodovat s názorem redakce Roklen24.

Newsletter