Nervozita, která se přelila do paniky napříč všemi trhy, otevírá zapálenou diskusi o tom, do jaké míry je panika vlastně na místě. Po pátečních propadech pokračovalo krvácení trhů i dnes, německý index DAX se po celkovém propadu od svých maxim o více než 20 % ocitl jako první z evropských indexů v medvědím trhu – tedy klesajícím trendu. Americké indexy otevřely odpoledne hlubokými propady, ty v průběhu obchodování částečně umazaly, aby se do hlubších ztrát vrátily. Je opravdu na čase se bát?
Indexy strachu zpět v 2011
Tak za prvé, indexy strachu, které měří očekávanou volatilitu na trzích, vylétly na úrovně roku 2011 – a to jak index VIX, který se označuje za „index strachu na Wall Street“ i německý index strachu VDax. Oba indexy vylétly o více než 40 % výše. I fakt, že krvácí všechny trhy i sektory bez ohledu na fundament naznačuje, že jde v první fázi především o hysterii a paniku. Na co se ale připravit?
„Černé pondělí“. Výprodej eskaluje, Nasdaq -9 % – Roklen24.cz http://t.co/AuYYvlpycs @roklen24 #BlackMonday pic.twitter.com/5S8KRTIHIx
— Roklen24 (@roklen24) 24. Srpen 2015
Já jsem to říkal versus Tentokrát je to jiné
Již od doby, kdy začal Fed naznačovat ukončování svého programu kvantitativního uvolňování, se objevovali analytici a stratégové s pesimistickými odhady. Čím déle trval růst amerických trhů, tím více se opakovala varování, že propad se blíží. Americké trhy (zastoupené indexem S&P 500) posilovaly téměř 7 let v kuse a varování před propady tu bylo příliš dlouho. Poklesy zahájené tento pátek o to rychleji eskalovaly do paniky tipu Už je to tady a Já jsem to říkal a přelily se do všech trhů napříč kontinenty. Takovýto vývoj také poukazuje, do jaké míry trhy spoléhaly v kontextu se slabším vývojem americké i evropské ekonomiky na tu asijskou, konkrétně Čínu. Obavy o slabší růst čínské ekonomiky spolu s oslabením juanu byly jedním ze spouštěčů současného výplachu trhů.
K faktorům, které posouvaly akcie k novým maximům, patřily:
- Tučná podpora trhů i ekonomik ze strany centrálních bank
- Rekordně nízké sazby: díky nimž společnosti získaly levněji prostředky, které mohou částečně využít k podpoře akcií – ať už formou vyšší vyplacené dividendy nebo formou zpětného odkupu akcií
- Korporátní marže na maximu (měřeno poměrem zdaněných zisků firem vůči celkovému HDP)
- Benefitování některých firem z expozici vůči asijským trhům a jejich výraznějšímu růstu oproti růstu ekonomiky USA
- Všeobecný optimismus, že oživení ekonomiky je již na dohled
Vzhledem k tomu, že na podporu ze strany Fedu se již trhy nemohou spolehnout a zvyšování sazeb je na dohled, spolu s tím, že korporátní marže vůči HDP mají historickou tendenci vracet se k dlouholetým průměrným hodnotám (viz graf v galerii zpracovaný serverem Business Insider), se tato základna začíná bořit. Zároveň se jako pára nad hrncem vytratil onen zmiňovaný optimismus. Data ukazují, že v posledních měsících dochází také k výraznějšímu odlivu kapitálu z rozvojových trhů, které předtím platily za atraktivní, nyní převažuje spíše nedůvěra. Pokud se spotřebitelé navíc vzhledem k zvyšující se nejistotě rozhodnou pokračovat v posilování svých úspor a odmazávání dluhů, či pokud bude pokračovat pokles cen komodit, bude pro firmy velmi náročné vrátit situaci tam, kde byla doposud.
Úplně jiný propad než 1998. Vítězem bude dolar? http://t.co/0FKAs413nb @roklen24 #ChinaMeltdown #EmergingMarkets $USD pic.twitter.com/6hJnhdRyhe
— Roklen24 (@roklen24) 24. Srpen 2015
Co říká historie?
Z historického hlediska se propad trhů opravdu dal čekat, jen nebylo jasné, v jakém časovém horizontu. Jak vyplývá z cyklicky upravených poměrů P/E (cena akcie k zisku akcie) zpracovaných profesorem Robertem Shillerem (viz graf v galerii), ocenění akcií bylo v současnosti jedno z nejvyšších v historii (kromě extrémních hodnot z roku 1929 a 2000). Nízké úrokové sazby přitom tento stav plně nevysvětlují, jak je také vidět z grafu – historicky nastalo i období, kdy při nízkých sazbách bylo ocenění akcií daleko nižší (tedy nižší hodnota ukazatele P/E).
Jak vyplývá z dat Yahoo Finance, korekce ve výši okolo 5 % nejsou v historii indexu S&P 500 (jako jednoho z reprezentantů amerických trhů) nic nestandardního – od jeho založení v roce 1957 došlo k ústupům z historických maxim o více než 5 % celkem 48krát. V 17 z těchto 48 případů došlo k prohloubení poklesu na 10 %, k propadům o alespoň 20 % a více (tedy k obratu do klesajícího trendu) došlo historicky devětkrát. Někteří analytici proto nevidí situaci tak černě. Proč se bát, že dojde k něčemu podobnému po desáté?
Jak ukazuje Doug Short z Advisor Perspectives, pokud vezmeme průměrný výnos indexu S&P Composite za posledních 150 let, akciové trhy měly tendenci strávit dvě dekády nadprůměrnými výnosy, které vystřídala dekáda či dvě podprůměrných výnosů. Z dat vyplývá, že by se nyní měl trend opět vracet k průměru.
Zklidnění hysterie, ovšem zhoršený sentiment
S ohledem na zmiňované důvody lze očekávat, že oslabování trhů bude pokračovat i v následujících dnech, ačkoli současná hysterie by se měla mírně uklidnit. Ne u všech společností či sektorů je z fundamentálního hlediska důvod, aby jejich akcie propadaly o jednotky či desítky procent, což se nyní děje. Lakmusovým papírkem je v tuto chvíli titul Apple, na němž se ztráta důvěry v rozvoj globální ekonomiky projevuje propadem z 52týdenního maxima o 22 %. Produkty společnosti jsou totiž brány jako symbol určité životní úrovně, analytici také spoléhali na silný růst prodejů produktů na čínském trhu. Pokud se situace uklidní na tomto miláčkovi trhů, je možné brát to jako signál, že trh opět bere v potaz fundament společností a u některých bude možné brát současný propad jako nákupní příležitost. V tuto chvíli se však všeobecně přikláníme ke scénáři, že trhy mají našlápnuto k nepříliš lichotivému výkonu, který může vyústit až v pokles o několik desítek procent. Jak odhaduje Business Insider, pokud by se měly trhy vrátit k dlouhodobým průměrným hodnotám, odepsaly by postupně (během následujících měsíců či let) více než 50 % z hodnot před pátečním propadem.
Tip: To nejlepší z Roklenu – Zaregistrujte si zasílání RoklenLetteru zde