Proč se ropný problém jen tak nevyřeší?

Světové zásobárny ropy rozhodně nezejí prázdnotou. Důkazem toho může být již více jak rok klesající cena této komodity, která se dostala až na svá 11letá minima. Investoři, kteří již několikrát predikovali obrat a následný návrat k původním cenám před polovinou června 2014, jednoduše splakali nad výdělkem. Sentiment propadu tu je a zdá se, že i  ještě dlouho bude. Alespoň to potvrzuje technická i fundamentální analýza.

Hlavní proměnou je neustále probíhající boj mezi americkými těžaři využívajícími metodu frakování a Organizací zemí vyvážejících ropu, OPEC. Ropný gigant se rozhodl, že zvýšenou produkcí, která denně dosahuje více jak 30 milionů barelů, zcela zničí svou americkou konkurenci. Spojené státy se tak vinou masivní zahraniční produkce dokonce rozhodly jednat o zrušení více jak 40 let starého zákona, který zakazuje vyvážet americkou ropu mimo zemi.

Tento krok by z dlouhodobého hlediska americkým těžařům dozajista pomohl, avšak pravděpodobně by ceny komodity nikterak výrazně nezvýšil. Otevřená cesta je tedy pouze směrem dolů, což potvrzuje i poslední studie banky Citigroup. Ta se zaměřila na sledování nákladové křivky největších producentů (viz graf), aby zmapovala jejich „krizové“ hodnoty.

Za poslední rok se ukázalo, že minimální náklady na to, aby mohli hlavní těžaři i nadále fungovat, se snížily. Analýza Citigroup tvrdí, že za tímto vývojem stojí jednak dozvuky silného dolaru, rovněž ale i nové technologie, jež těžbu ropy výrazně usnadnily.

Právě nová technika přišla v tu nejlepší chvíli. Ropné společnosti jsou totiž z velké většiny financovány především prostřednictvím emise firemních dluhopisů. Jejich cena se však v posledních týdnech výrazně propadla v důsledku očekávání dnes již uskutečněného navýšení amerických úrokových sazeb. Některé ropné firmy se tak dostaly do finančních problémů, které je donutily začít používat levnější metody těžby, což zahrnovalo právě nové technologie.

Jak ukazují data tak američtí těžaři se potýkají s náklady, které jsou stále nižší než aktuální cena ropy WTI. Stejně tak se v tomto směru polepšilo i Mexiko a Kanada, jejichž náklady se pohybují kolem 30 dolarů na jeden barel. Pokud se však Brent i WTI posunou ze svých aktuálních 36,33 dolarů a 35,96 dolarů za barel, budou to právě tyto země, jež se jako první budou potýkat s problémy.

 

Newsletter