Dolar po zklamání z ADP Národního reportu zaměstnanosti oslabuje proti euru nad 1,1880 EURUSD. Měny regionu zůstávají v zisku. Koruna se obchoduje pod 25,45 za euro.

Proč se venture kapitalisté hrnou do blockchain startupů

Ačkoli někteří investoři specializující se na oblast rizikového kapitálu se zajímají o bitcoin již několik let, nejnovější trend v tomto odvětví se zaměřuje na technologii blockchain, která je základem peer-to- peer digitálního peněžního systému.

Během uplynulého roku se pozornost podnikatelů a investorů stále více dotýkala použití blockchain technologie bez nutnosti podkladového tokenu (například bitcoinu). Mnozí jsou přesvědčeni, že blockchain sníží náklady a celý finanční systém se tak stane efektivnějším. Ale co opravdu stojí za zájmem venture kapitalistů o tuto novou technologii?

Jedním z hlavních důvodů, proč se stalo přijatelné investovat do blockchain startupů, je, že všechny největší finanční instituce na světě mají nyní nějaký druh strategie zahrnující technologii blockchain. Ačkoli většina z Wall Street před několika lety původně bitcoin zavrhovala, tradiční finanční sektor je nyní zainteresován minimálně o experimentování s touto technologií s ohledem na jeho nemalý potenciál pro efektivnost transakcí a transparentnost, které mohou mít cenu miliard dolarů.

Jak zachránit Lehman Brothers? Postačil by k tomu blockchain

Samozřejmě, že zájem Wall Street o bitcoin je stále poměrně malý. Vyhlídky bitcoinového odvětví byly během nedávného Světového ekonomického fóra v Davosu docela dobře shrnuty generálním ředitelem JPMorgan Chase Jamie Dimonem, jenž prohlásil: „Budoucnost bitcoinu jako měny, si myslím, nevede nikam…. Zatímco technologie blockchain, kterou jsme studovali, tak ano, ta má potenciál.“

Mnozí srovnávali diskuzi bitcoin vs. blockchain s diskuzí internet vs. intranet z devadesátých let. Někteří z nejhlasitějších zastánců bitcoinu věří, že většina lidí, kteří projevují zájem o blockchain technologie, se nakonec vrátí k otevřené a povolení nevyžadující platformě, jakou je bitcoin. Pouze čas ukáže, jestli tato předpověď má nějakou váhu v reálném světě.

Samozřejmě stejně jako u raných dob internetu a mnoho dalších technologií, existuje také zde spousta startupů zaměřených na nejrůznější využití technologie blockchain, které se nemusí proměnit v komerčně úspěšný produkt.

Blockchain to není jenom bitcoin

Společnosti pracující s bitcoinem a blockchainem by se měly zaměřit na získávání skutečných uživatelů. Technologie je základem pro konkrétní produkt nebo službu a sama o sobě není pro koncového spotřebitele důležitá. Spotřebitelé se mnohem více starají o nalezení služby, která je rychlejší, lepší a levnější než ta aktuální, kterou zrovna používají.

Venture kapitalisté jsou nadšeni ze slibných vyhlídek technologie blockchain v oblastech, kde se zdá, že bude mít smysl, jako jsou finanční transakce a aplikace globálního dodavatelského řetězce. Všichni noví investoři by se ale měli mít na pozoru před startupy, kteří vyzdvihují výhody blockchainu nad rámec toho, co může mít skutečně dopad na potenciální koncové uživatele.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter