Proč si Rusko nemůže dovolit bombardovat Sýrii

Rusko tento týden zahájilo bombardování Sýrie. I přesto, že se ruská ekonomika potýká s problémy způsobené uvalenými sankcemi, prezident Putin se rozhodl zasáhnout proti islámským radikálům.

Ať už jsou pravé intence tohoto kroku jakékoliv, faktem zůstává, že si Rusko takový krok rozhodně nemůže dovolit. První důvodem je úroveň rezerv zahraničních měn. Tase již od ledna 2014 razantně snížila, což přinutilo ruskou centrální banky k několika intervencím (viz graf č.1). Tento problém je pak umocněn především propadem cen ropy, vinou kterého se Rusku nedostává přílivu zahraničních měn.

Druhým problémem je trh dluhopisů. Výnosy ruských bondů se dostaly dokonce už i nad ty řecké. Desetiletý ruský státní dluhopis přináší zhodnocení okolo 11 %, zatímco ten řecký zhruba 8,28 % (viz graf č.2).

Do karet pak východní zemi nehraje ani míra inflace. Vinou zavedených sankcí se ruské ceny vyšplhaly až na téměř 16 % (viz graf č.3). Jen pro příklad, během letošního roku se ceny hlávkového zelí a další zeleniny vyšplhaly až o bezmála 100 %.

Úrokové sazby jsou tématem číslo čtyři. Centrální banka, aby ochránila rubl, zvedla své sazby hned několikrát, a to až na úroveň 17 %. Poté sice přistoupila k jejich snížení, které se zastavilo na 11 % (viz graf č.4), i přesto byl dopad na inflaci téměř minimální.

Pokud uvažujeme všechny čtyři zmiňované fakty dohromady, docházíme k výsledku, který jasně poukazuje na ekonomický pokles země. Ruská ekonomika se tudíž už od roku 2014 potýká se silnou kontrakcí (viz graf č.5).

Na základě těchto dat je pak jasné, že Rusko opravdu není v takové pozici, kdy by si bombardování Sýrie dovolit.

 

Newsletter