Proč Warren Buffett ztělesňuje selhání amerického kapitalismu

Warren Buffett je veleben jako výjimečný investor. Jeho radám naslouchají dokonce i mnozí politici jako například Barack Obama nebo Bernie Sanders. Kritici mu naopak vyčítají, že je jen falešný prorok, který vede Spojené státy směrem k monopolům a nerovnosti ve společnosti, uvedl server MarketWatch.

Právě akcie firem s významnou tržní silou, nebo přímo monopoly, tvoří páteř portfolia Buffettovy společnosti Berkshire Hathaway. To jí umožňuje brát na hůl daňové poplatníky a dojit své zákazníky, to vše při dosahování nadměrných zisků. Přesně tímto způsobem  přišel přezdívaný Věštec z Omahy ke svému rozsáhlému majetku, píše v článku The dirty secret behind Warren Buffett’s billions David Dayen, kterého cituje MarketWatch. Typická je i Buffettova náklonnost pro firmy, které mají na obranu proti konkurenci hluboký „příkop“ zaručující dostatečný odstup. V roce 2000 na výroční schůzi akcionářů dokonce nabádal manažery svých společností, aby tyto příkopy nadále zvětšovali.

Buffettovi se také připisuje výrok: „Jestliže máte moc zvýšit ceny, aniž byste ztratili náskok vůči svým konkurentům, máte dobrý byznys. A jestliže máte dostatečně dobrý byznys, jestliže máte monopolní noviny nebo televizní stanici, tak je může řídit i váš retardovaný synovec.“

Pravdou je, jak píše Dayen, Spojené státy by neměly umožňvoat takové monopolní praktiky a už vůbec by nemělo docházet k tomu, aby byly takto propagovány. USA už více než sto let disponují zákony k potírání monopolů, tím pádem by Buffettova investiční strategie neměla být vůbec legálně dostupná, ať už pro něj samotného či kohokoliv jiného.

V praxi však americká vláda udělala jen málo, aby tomuto problému předcházela. „Spojené státy nejenže nestavěly mosty přes tyto monopolní příkopy, ale naopak do nich ještě přidávaly aligátory,“ píše Dayen. „Konsolidace nafoukla korporátní zisky, poškodila zaměstnance a spotřebitele, zpomalila ekonomický růst a prohloubila nerovnost ve společnosti. Buffett nejenže následuje tuto cestu k oligarchizaci, on ji přímo vede,“ dodal.

Dayen rovněž o Buffettovi tvrdí, že je velký pokrytec. „Na jednu stranu veřejně obhajuje férovost daní, ale na druhé má podíl v hodnotě 22 miliard dolarů ve společnosti Apple, která je známá snahou vyhýbat se zdanění.“ Zkrocení monopolů podle Dayena tedy znamená potřebu ukončit vychvalování Buffetta. „Cesta k řešení nerovnosti vede přes Omahu, kde si tamější miliardář hýčká monopoly, které způsobují národní beznaděj,“ je přesvědčen.

 

Newsletter