Prodej Banco Novo v ohrožení

Následky problémů Banco Espiríto Santo (BES) jsou stále trnem v oku portugalské centrální bance. Ukazuje se, že Bank of Portugal se bude pravděpodobně potýkat se značnými potížemi ve snaze prodat Banco Novo, nástupce již neexistující BES. Důvodem je právní žaloba americké investiční banky Goldman Sachs ohledně poskytnuté půjčky o velikosti 835 milionů dolarů, kterou poskytla Banco Espiríto Santo ještě před jejím rozdělením.

Goldman Sachs se v tuto chvíli snaží dosáhnout oficiálního rozhodnutí o tom, který subjekt je v tuto chvíli odpovědný za daný úvěr, jenž byl BES poskytnut skrze prostřednickou společnost Oak Finance Luxembourg. Dokud nebude tento spor vyřešen, nebude pravděpodobně možné, aby Bank of Portugal mohla bezproblémově začít řešit prodej „zdravé“ Banco Novo.

„Toto narušení, jež přišlo v rozhodující fázi výběru konečné nabídky od potenciálních kupců, představuje překážku, která možné zájemce staví do rizikové pozice budoucích soudních sporů,“ přepisuje slova dokumentu Bank of Portugal agentura Bloomberg.

V srpnu 2014 se rozhodla portugalská centrální banka zachránit Banco Espiríto Santo, která se dostala na okraj kolapsu, jelikož za první pololetí ohlásila ztráty o velikosti 3,6 miliardy eur. Bank of Portugal tehdy použila 4,9 miliardy eur na rekapitalizaci. Zásadním krokem poté bylo rozdělení na dvě separé banky, z čehož jedna, Banco Novo, měla v držení veškerá „zdravá“ aktiva a do druhé byla přesunuta ta „toxická“.

Goldman Sachs teď momentálně usilují o to, aby půjčka byla přesunuta na „zdravou“ Banco Novo a nezůstávala na „krku“ její „nemocné“ sestře. Jakmile by se tak nestalo, dá se čekat, že by akcionáři prostředníka Oak Finance utrpěli výrazné ztráty.

Portugalská centrální banka půjčku původně přiřadila Banco Novo, avšak v prosinci 2014 ji vrátila zpět druhé bance. Poté přizvala celkem pět potenciálních kupců, aby oznámili své nabídky, přičemž ta nejlepší by měla být vybrána do června. Pokud by však Goldman Sachs v právním sporu uspěla, dá se čekat, že někteří investoři ve strachu s dodatečných nákladů z koupě odstoupí.

Newsletter