Prodejci srazili český trh. Proti CETV a tabák

Český trh byl opět nejslabší v regionu, a to vlivem výrazných poklesů na všech hlavních akciích. Index PX nakonec uzavřel se ztrátou 2,33 %, nicméně během dnes ztrácel i 3 % a testoval úrovně pod 900 bodů, poprvé od minulého roku.

ČEZ , který oslaboval v souladu se sektorem utilit, se během dne dostal až pod 570 korun, kde již zesílila poptávka a trh se odpoledne zvedl až na 585 korun. Nakonec byla zavírací cena stanovena na 572,8 koruny, což představuje pokles o 2,54 %.  Zobchodovaný objem 800 tisíc kusů byl velice slušný. Komerční banka se ani dnes nevymanila z prodejního tlaku. Akcie se ráno pohybovaly velice blízko u hranice 4500 korun, což přilákalo spekulativní kupce, kteří odpoledne vyhnali cenu až přes 4600 korun. V závěrečné aukci Komerční spadla na 4550 korun a nakonec skončila o 2 % slabší. Objem 80 tisíc kusů akcií Komerční banky byl také vysoce nadprůměrný. Erste byla hlavní propadákem dnešního dne. Akcie se po spekulacích o možném odchodu z Maďarska překótovaly dolů až o více než 5 % na hladiny 450 korun, ale díky odpolednímu mírnému nárůstu ceny uzavřely se ztrátou „jen“ 3,75 %.

ČEZ získá téměř tři miliardy korun odškodného za Albánii

Telekomunikační  firma O2 ani dnes nenalezla podporu kupců po včerejším oznámení PPF, že chce od O2 půjčku v hodnotě 24,8 miliardy korun na dokončení transakce převzetí.

PPF vysává O2. Ze zdrojů, které nemá, chce zaplatit její akvizici

Akcie se propadly o 5 % na 260 korun. Pegas spadl o 4,5 %, nicméně tento propad je pouze technický, protože dnes se tyto akcie obchodovaly poprvé bez nároku na dividendu. Proti trhu šly opět akcie CETV +2,94 % a Philip Morris ČR +1,2 %. Výsledky mateřské skupiny Philip Morris International ukázaly na stabilizaci na vícero klíčových trzích i v České republice. Celkově se zobchodovalo akcií na pražské burza za více než miliardu korun, což je výrazně nad dlouhodobým průměrem 600 milionů korun.

Philip Morris se daří obracet vývoj na klíčových trzích

Maďarský index BUX dnes klesl o 1,04 %, přičemž ztráty na akciích MOL dosáhly 2 % a Richter zakončil -1,4 %, kompenzovány slušným nárůstem akcií Magyar Telekom +1,41 %.

Naopak polský index WIG20 nepatrně posílil o 0,04 % a šel tak proti trendu. Na růstu indexu se nejvíce podílely akcie PEKAO +2,5 % a KGHM +1,5 %.

Newsletter