Producenti solárních panelů očekávají rekordní rok

Výrobci solárních panelů zaznamenají letos rekordní objem své produkce, návazně na růst globální poptávky meziročně o více jak polovinu. Solární firmy expandují přes rozrůstající se nabídku a tlak konkurence v odvětví především díky solidní úrovni světové poptávky. Ta by měla pokračovat v nastoleném rostoucím trendu i do roku 2015, tvrdí Jeffrey Osborne, analytik Cowen & Co.

Objem celosvětových nových instalací by měl letos vzrůst oproti předchozímu roku z 40,2 gigawattů na více jak 52 gigawattů, vyplývá z analýzy dat Bloomberg. Trhy jako Čína, Japonsko a Spojené státy dohromady zastávají více jak polovinu letošního růstu. Spotřeba Číny dosáhne zhruba 14 gigawattů, u Japonska kolem 11,9 gigawattů a Spojených států asi 5,6 gigawattů.

„Poptávka ze strany Číny a zámoří se dramaticky zvýšila,“ uvedl například výkonný ředitel společnosti Trina Solar Gao Jifan. Společnost Hanwha SolarOne Co. Také registruje výrazný nárůst poptávky a potvrdila svůj letošní cíl dodat více jak 1,6 gigawattů solárních panelů.

Jeden z největších německých producentů, který dokázal vzdorovat agresivní čínské konkurenci, rovněž potvrdil rekordní objem své produkce. Společnost Solarworld AG v červenci dodala největší objem solárních panelů ve své historii a očekává udržení stejné míry produkce i pro tento měsíc.

Cena solárních panelů se během první poloviny roku stabilizovala, s tím, že se do konce roku očekává, že by měla začít růst.

 

Newsletter