Program SkyDeck nám otočil svět naruby, říká startup z Brna

Jiří Kobelka, zdroj: Tatum Blockchain Services

Zvýšená volatilita kryptoměn přitáhla v posledních měsících pozornost investorů. Ale v dlouhodobém pohledu je možná zajímavější zaměřit se na technologii, na které kryptoměny stojí – blockchain. Ten totiž poskytuje mnoho zajímavých možností využití. Blockchain například zajišťuje bezpečný převod peněz, uložení dat nebo ochranu duševního vlastnictví. Blockchain má ale mnohem větší potenciál, v podstatě neustále přibývají další možnosti jeho využití.

A právě na této technologii postavil svůj byznys model brněnský startup Tatum Blockchain Services. Tatum poskytuje svým klientům – vývojářům – blockchainovou platformu, na které vytvářejí aplikace. A ty můžou nabízet nejrozmanitější řešení. Sám CEO a spoluzakladatel Tatum Jiří Kobelka říká, že sám je někdy fascinován projekty vznikajícími na jejich platformě.

Tatum neunikl pozornosti ani v zahraničí. Jako první česká firma se dostal do prestižního akcelerátoru v Silicon Valley SkyDeck. Aby taky ne, když jeho obrat rostl v loňském roce o 25 procent měsíčně. Ale pobyt v akcelerátoru nebyl pro Tatum úplně jednoduchý. Jaké nástrahy zde čekaly? Přečtěte si rozhovor s Jiřím Kobelkou.

Jak byste laikovi vysvětlil hlavní výhody blockchainu?

Blockchain je v podstatě databáze jako každá jiná. Jediný rozdíl je, že na rozdíl od běžné databáze zde není jeden správce s plnou kontrolou. Vzhledem k tomu, že všechna data jsou veřejně přístupná a neměnná, blockchainová databáze vždy zaručuje jejich pravdivost.

Blockchain je tu s námi už nějakou dobu. Splnil očekávání? Má nějaký prvek, který zatím čeká na lepší/větší využití? Kde vy sám vidíte jeho největší užitečnost?

Ano, blockchain je s námi již řadu let, ale řekl bych, že mnoho očekávání ještě nebylo naplněno. Přestože nové generace blockchainových databází splňují technologické požadavky, stále čekáme na masivní adopci. Osobně vidím u blockchainu problém v množství platforem s poměrně vysokými nároky na využití technologie. Čili, mimo běžných vylepšení, jako je rychlost, nové funkce a podobně, nejvíce očekávám příchod řešení, která pomohou s adopcí blockchainu v běžném životě a firmách.

Co ještě hodně lidem uniká, je potenciál blockchainu. Když přišel internet, byla to pecka. Všichni jsme si mohli vyměňovat e-maily a fotky. Časem se ale internet zformoval do stávajícího stavu, kdy nikdo neví, čemu se dá vlastně věřit. Většinu dat vlastní několik společností. Blockchain má potenciál celou tuto realitu narušit.

Například před časem jsem na Google Ads zaplatil návštěvu 300 lidí, přitom Google Analytics ukázal pouze 220 návštěv. To přece nedává smysl. Už nyní se pracuje na projektech, které umožní přímou interakci mezi poskytovatelem reklamy a koncovým zákazníkem v plně transparentním režimu pomocí blockchainu.

Blockchain nám přináší transparentnost a důvěryhodnost dat, z níž vzniká v podstatě nový koncept jejich demokratizace. To může vypadat banálně, nicméně jde o zásadní krok formující další generace.

Myslíte si, že v budoucnu bude mít blockchain nějaké využití i pro „běžného“ uživatele? Jestli ano, k čemu by mu mohl sloužit?

Rozhodně. Historicky hlavní překážkou pro masové využití byla komplikovanost programování na blockchainu. Pro vývojáře neexistoval jednoduchý způsob, jak tuto technologii využít. Teď je tato překážka překonaná. Vývojáři můžou snadno do svých aplikací blockchain technologii implementovat, z čehož budou mít výhody i běžní uživatelé.

Například italský blockchain Scrypta umožňuje platit kryptoměnou za zboží a služby. Jeho uživatelé přitom ani nevědí, že využívají blockchain, prostě jen používají svou platební kartu. Pomáhá to i snižovat korupci a potírat organizovaný zločin, protože všechny transakce jsou transparentní a ověřitelné.

Existuje velké množství aplikací postavených na této technologii. Zároveň jsou user-friendly, zákazníci je využívají bez rozmýšlení nad tím, že je to na nějakém blockchainu. Platební systémy, systémy shromažďování osobních dat, zdravotní péče, herní aplikace… Ten seznam je obrovský, ale hlavní bodem je využití technologie tak, aby lidem pomáhala, nejen proto, že je to aktuální buzzword.

zdroj: Tatum Blockchain Services
Zdroj: Tatum Blockchain Services

Na jaře se diskutovalo o případném zavedení COVID-pasů prokazující očkování proti COVIDu. Dal by se tu taky nějak využít blockchain? Víte o nějakém projektu?

Blockchain by pro toto byl rozhodně velmi vhodný, ale osobně nevím o žádném projektu. A to je velká škoda. Blockchain totiž umí tzv. „Zero Knowledge Protocol“, který umožňuje potvrzení informace bez vyzrazení tajemství. V tomto případě tak potvrdí, zda máte platné očkování nebo test na protilátky. A to vše bez vyzrazení osobních údajů, či dokonce dokdy máte platnost průkazu. Odpověď totiž může být pouze prosté ano nebo ne.

Problémem současného řešení COVID pasů je, že každá země EU má vlastní aplikaci. Uznávaní jednotlivých aplikaci mezi státy není příliš transparentní, sdílení dat pres blockchain mezi státy by toto vyřešilo. Navíc, blockchain netrpí na rozdíl od ostatních databází výpadky. Celý systém by proto byl mnohem stabilnější.

Pro jaké projekty developeři nejčastěji vaši platformu využívají? Které projekty vzniklé na vaší platformě vás nejvíce zaujaly?

Ve většině případů nemáme možnost sdílet detaily jednotlivých projektů. Máme na platformě 8000 developerů a jako nejčastější projekty lze uvést fintech aplikace, jako jsou platební aplikace, peněženky, věrnostní programy, směnárny a podobně. Poslední dobou se také vyrojily projekty napojené na NFT, ať už „marketplaces“, herní průmysl a další.

Například jsme spustili projekt v Číně, který zpracovává cca 4 000 operací za sekundu. Pro představu, celá bankovní infrastruktura eurozóny umí jednotky stovek operací za sekundu.

Z těch českých lze zmínit projekt, který bojuje s uhlíkovými emisemi, nebo platforma pro sociální sázení. Devatenáctiletý génius nad námi postavil finanční infrastrukturu řešící nedostupnost bankovních služeb v Africe. Je těžké vybrat si jednoho favorita, neustále jsme fascinovaní novými a novými aplikacemi, které na naší platformě vývojáři vytvářejí.

Ještě zajímavější jsou projekty v přípravě. Ať už se jedná o projekty ve spolupráci s Hollywoodem, NHL, NFL, poskytovateli devadesáti procent internetové konektivity či největšími herními studii na světě, velké fintechy v Indii nebo Asii, jsou to pro celý tým vzrušující zážitky.

Jaké zkušenosti a dovednosti potřebují vaši developeři?

Naším cílem je vývoj blockchain aplikací udělat pro developeři co nejjednodušším. Vývojáři díky nám nepotřebují žádnou předchozí zkušenost s blockchainovým programováním. Vytvořili jsme silné API umožňující developerům budovat aplikace na více než dvaceti blockchainech v rámci hodin. Nemusejí si tedy vybrat jeden blockchain a učit se programovat na něm, právě naopak jednoduše postaví svoji appku, spojí ji s jakýmkoliv podporovaným blockchainem a v budoucnu mohou kdykoliv v rámci minut přepnout na jiný.

Navíc máme plán zdarma. Ten umožňuje plné využití, takže jde Tatum snadno použít i pro návrh řešení a rychlým prototypováním.

zdroj: Tatum Blockchain Services
Zdroj: Tatum Blockchain Services

Jak se vlastně člověk dozví, že jeho firma byla vybrána do SkyDeck?

SkyDeck je velmi selektivní. V našem případě to probíhalo tak, že po přihlášení se nám poměrně rychle ozvali přímo z vedení SkyDeck a proběhlo přátelské seznámení. Vedle toho ještě běží oficiální rozhovory, typicky jsou to dvě kola. Následně nás informovali o tom, že jsme byli vybráni do programu. Dostali jsme omezený čas se vyjádřit, zda účast akceptujeme nebo ne.

Co očekáváte od účasti v tomto programu? Je něco, co vás nějak překvapilo?

Naše očekávání od SkyDeck bylo v počátku, upřímně, špatné. Mysleli jsme si, že nám pomohou s rozvojem našeho byznysu. To se sice stalo, ale největší hodnota bylo nakonec zcela jinde. Intenzivní dva měsíce do vás dostávají, jak vypadá správný Silicon Valley startup. Jedete ve dne v noci. Pro nás to byl naprostý šok. Zcela nám to otočilo “české” představy o startupu. Naučíte se, jak dělat rychle rostoucí startupy. Jak předejít chybám, které vás za rok dva zabijí. A to nejdůležitější, naučíte se „boot strappovat“ neboli jak z minima udělat co největší efekt. Dělat rychlé iterace ve všem. Identifikovat chybu, vylepšit a znovu.

Vypadá to jako jasná věc, ale není to vůbec jednoduché. Nemyslím si, že vše ze Silicon Valley je skvělé, to určitě ne. Ale jsem přesvědčený, že větší dravost by českým a potažmo evropským startupům určitě slušela.

Jste první z Česka, komu se podařilo se do SkyDeck dostat. Máte nějaký tip pro budoucí české účastníky, jak se tam dostat a jak účast naplno využít?

Speciálně pro SkyDeck bych doporučil si projít seznam s „advisors“ a pokud se vám někdo líbí, seznámit se s ním ještě předtím, než dojde k “matchmakingu”. SkyDeck má totiž špičkové advisors, ale po těch dobrých se rychle zapráší. Nám se tak podařilo dostat ty skutečně dobré.

Jinak bych doporučil jít do SkyDeck co nejdříve. Obrátí vám to svět. V podstatě zastavíte firmu a začnete vše překopávat. Pro nás to bylo velmi náročné období, byli jsme tam jedni z největších, a tak ty změny už nebyly snadné.

Doporučuji si taky ujasnit, zda se chcete nechat pasivně táhnout, nebo jestli chcete SkyDeck využít pro svou vlastní agendu. Největší hodnotu totiž získáte, pokud máte jasně vydefinované, čeho chcete dosáhnout a jdete si za tím. SkyDeck pak pro vás udělá maximum.

Jiří Kobelka (1982) spoluzaložil Tatum Blockchain Services se Samuelem Šramkem v roce 2018. Mimoto se věnuje taky práci konzultanta ve společnosti FinTech4Good, kde pomáhá propojovat inovátory v Severní Americe, Asii, Evropě, Africe a Latinské Americe. Pomáhá inovativním firmám vstupovat na zahraniční trhy a získávat mentoring od světových lídrů v oblasti finančních technologií.

Newsletter