Prohra favoritů: Cruz vyhrál v Coloradu, Sanders ve Wyomingu

AKTUALIZOVÁNO – Republikánský prezidentský kandidát Ted Cruz jasně zvítězil v nominačním souboji ve státě Colorado, získal všech 34 delegátů, kteří byli ve hře, uvedla dnes agentura AP. Ve státě Wyoming vyhrál demokratický prezidentský kandidát Bernie Sanders se ziskem 55,7 procenta hlasů. Jeho soupeřka, favorizovaná prezidentská kandidátka Hillary Clintonová dostala 44,3 procenta hlasů a stále nad Sandersem výrazně vede. Na základě předběžných výsledků o tom dnes informoval list The Guardian.

Colorado vysílá na nominační sjezd republikánů celkem 37 delegátů, tři z nich jsou ale předem dáni – jde o nejvyšší představitele strany v tomto státě. Cruz dovedl své snažení v Coloradu k úspěšnému konci, když v sobotu získal 13 delegátů. Již dříve v průběhu týdne si zajistil 21 delegátů, celkem jich má tedy 34.

Donald Trump a John Kasich vyšli ze souboje naprázdno. Trump, který je favoritem na nominaci do boje o křeslo v Bílém domě, nominační souboj v Coloradu prakticky ignoroval a vedl kampaň ve státě New York, kde se bude bojovat o podstatně větší počet delegátů.

Wyoming posílá do demokratického sjezdu 14 delegátů, což je nejméně ze všech amerických států. Pozornost se už nyní soustřeďuje na hlasování ve státě New York, kde se primárky konají 19. dubna a rozdělí se v nich 291 delegátů. Clintonová a Sanders strávili dnešní den kampaní ve státě New York, který je pro oba klíčový.

Vítězství Sanderse ve Wyomingu není podle listu The Guardian překvapením; jedná se totiž o západní stát s převážně bělošským, venkovským obyvatelstvem a v takových státech Sanders již předtím bodoval. Sandersovo těsné vítězství spíš zaostává za očekáváním, uvedl The Guardian s tím, že kandidáti si zřejmě rozdělí 14 delegátů rovným dílem.

Sanders nyní prožívá úspěšné období – vyhrál již sedm nominačních klání demokratů v řadě. V New Yorku by se ale mohlo vše změnit; Clintonová totiž v minulosti tento stát reprezentovala jako senátorka a považuje ho za svou domácí půdu. Průzkumy veřejného mínění z poslední doby naznačují její vítězství.

Obama kritizoval rétoriku předvolební prezidentské kampaně

Před dnešním hlasováním získala Clintonová více než polovinu ze 2383 delegátů potřebných k získání demokratické nominace a Sanders za ní zaostával o 250 delegátů. Náskok Clintonové je ještě mnohem vyšší, pokud se započítají takzvaní superdelegáti, kteří se oproti delegátům nemusí na sjezdu řídit výsledkem hlasování.

Newsletter