Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Projev Yellenové v Kongresu? Další rekordy na Wall Street

AKTUALIZOVÁNO- Rekord za rekordem, od vítězství Donalda Trumpa v listopadových prezidentských volbách si investoři začínají pomalu zvykat. Ani šéfka Fedu Janet Yellenová, která dnes vystoupila před komisí Kongresu, Wall Street v růstu nezastavila. Americké akciové trhy opět vystoupaly na nová maxima. Konkrétně index S&P 500 má od Trumpova triumfu už 15. rekord. Dařilo se finančnímu sektoru, který dnes přidal procento.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si dnes připsal 0,44 procenta a obchodování uzavřel na úrovni 20 501,26 bodu. Širší index S&P 500 rostl o 0,40 procenta na 2337,58 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,32 procenta na 5782,57 bodu. Na nový rekord vystoupaly akcie technologického gigantu Apple.

Nov

Apple si podal trh, zažil rekordní čtvrtletí

Podle dnešních slov Yellenové bude Fed muset zvýšit své úrokové sazby na jednom z nadcházejících zasedání. Podle ní by odkládání tzv. úrokové normalizace bylo „nerozumné“, protože později by vznikla potřeba mnohem rychlejšího navyšování. A právě to by ve výsledku mohlo vyústit v recesi americké ekonomiky. Každopádně, vyšší úroky jsou nutností, a to především vzhledem k dalšímu zvyšování napětí na trhu práce a očekávání růstu inflace.

Jedním ze sektorů, který bude nejvíce těžit z růstu úroků, je právě bankovnictví. Od vítězství Trumpa nad Hillary Clintonovou rostlo o 20 procent. Vysoké zisky si dnes připsaly akcie Bank of America. Akcie Goldman Sachs pak uzavřely na novém rekordu.

Zdá se, že šéfka Fedu připravuje trh na dvojí nebo trojí zvýšení úroků v letošním roce, což reflektuje růst finančního sektoru a dluhopisů, poznamenal Ryan Larson, šéf tradingu RBC Global Asset Management. Zároveň upozornil na to, že Fed stále váhá ohledně toho, jak bude vypadat fiskální stimul Trumpovy administrativy.

Newsletter