Koruna po včerejším oslabení v nočních a ranních hodinách část ztrát umazala. Zatím se drží kolem 23,70 korun za euro. Euro od rána proti dolaru posiluje. Blíží se k hranici 1,070 EURUSD, nicméně ta funguje jako silná rezistence.

Prolomí koruna úroveň 26,50 za euro? Ovlivní kurz vládní krize?

Česká měna zahajuje nový týden na úrovni 26,56 EURCZK. Sled pozitivních zpráv ohledně stavu domácí ekonomiky za minulý týden byl hlavním důvodem posilování české koruny. Ta se v pátek dokonce ocitla těsně nad hranicí 26,50 korun za euro, tedy na nejsilnější úrovni od ukončení režimu kurzového závazku ČNB. 

Vůči aktuální vládní krizi, jejíž řešení budou od dnešního rána hledat představitelé vládnoucí koalice, je koruna zatím imunní. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) by měl sdělit hnutí ANO své stanovisko k nominaci Aleny Schillerové do funkce ministryně financí. 

Ekonomické fundamenty, jako vítězství Emanuela Macrona ve francouzských volbách, růst průmyslové produkce České republiky nebo klesající míra nezaměstnanosti se v minulém týdnu podepsaly na posílení české koruny vůči euru o více než 15 haléřů. Investorům se tak naskytla zajímavá příležitost k nákupu a následnému dovozu zahraničního zboží. Pozitivní je i fakt, že dění na devizovém trhu nijak závažně neovlivnila probíhající vládní krize. 

Nejdůležitější událostí dnešního dne bude zveřejnění hodnoty běžného účtu platební bilance. Ta odráží příliv nebo odliv zahraničního kapitálu do České republiky. Od začátku roku hodnota běžného účtu končí každý měsíc přebytkem.

Během pátku se posilování české měny výrazněji projevilo na měnovém páru USDCZK, kde si česká koruna připsala 19 haléřů. Nejvýznamnější událostí bylo zveřejnění meziroční jádrové inflace spotřebitelských cen v USA. Ta klesla o 0,1 procentního bodu na 1,9 procenta. Potvrdila tak slabší data z předchozích dnů a přinesla americkému dolaru oslabení.

Aktuálně se dolar obchoduje na 24,29 USDCZK a 1,0934 EURUSD. Tyto měnové páry dnes vidíme v rozmezí 24,21 až 24,33 USDCZK a 1,087 až 1,098 EURUSD. Vývoj koruny vůči euru vidíme v rozmezí 26,50 až 26,62.

Newsletter