Promarnil Fed správnou chvíli?

Federální rezervní systém čeká zásadní rozhodnutí. Bude září opravdu „tím“ měsícem, kdy dojde na první krok směrem k normalizaci americké úrokové politiky? Investiční publikum je v tomto směru dosti proměnlivé.

Oficiální vyjádření Fedu, ať už jde o Béžovou knihu či o výstup ze zasedání měnového výboru, poskytlo pouze nejasné indície. Stav americké ekonomiky stále neodpovídá ideální představě vedení měnové autority, především v oblasti cenové hladiny. Investiční publikum tak svá očekávání přesunula z června na září a poté ze září na prosinec.

Plánovaným zvýšení sazeb se zabývá i známý investor a dluhopisový specialista, Bill Gross. Dle jeho názoru již Federální rezervní systém dávno promeškal onu pravou chvíli, kdy měl učinit první navýšení po téměř deseti letech. V dnešní situaci by totiž tento krok pravděpodobně způsobil „svévolnou finanční nestabilitu.“

Gross ve svém zářijovém investičním výhledu poukazuje především na to, že „jeho koncept neutrální sazby, blížící se nominálně dvou procentům, nemůže být dosažen, aniž by nedošlo k dalšímu vystrašení trhů a následné svévolné finanční destabilizaci.“ Pod pojmem „neutrální sazby“ je dle dluhopisového krále taková úroková sazba, která není kontrakční ani stimulační.

„Sazby by už zvýšit měli (vedení Fedu), avšak jejich zářijový styl vyjadřování by měl být velice opatrný, „ řekl Gross v rozhovoru pro server CNBC. S největší pravděpodobností pak Fed přistoupí ke kroku „jednou a dost“, což by znamenalo, že zvýší své sazby jednou a poté dlouhou dobu, alespoň šest měsíců, již jednat nebude.

„Fed si pomalu začíná uvědomovat, že jeho šestiletá politika nulových sazeb má negativní vliv na reálnou ekonomiku. Dochází tak k destabilizaci historických byznys modelů, jako je fungování penzijních fondů, pojišťoven a vůbec ochoty spořit si peníze,“ vysvětlil Gross. „Finanční páteř globální ekonomiky je tak poškozená, že nutně potřebuje nápravu, kterou by však nesvedl nejlepší chiropraktik a nepovede se to ani jednomu úrokovému navýšení,“ dodal.

Gross poté upozornil na fakt, že případné změny politiky by být doprovázeny zvýšením vládních výdajů a ne naopak jejich osekáním. Dále pak by si země měly uvědomit, že konkurenční devalvace mají pouze dočasné efekty řešící fakt převisu světové agregátní nabídky nad poptávkou.

„To, co je potřeba podpořit, je poptávka. Například taková Čína by se měla urychleně transformovat na ekonomiku se spotřebitelským základem, zbytek vyspělého světa se ale musí podílet tím, že opustí své destruktivní lpění na fiskální skromnosti,“ je přesvědčen Gross.

Srpnové výkyvy trhů byly tak dle Grossova názoru jasným znamením toho, že je ve světové ekonomice něco špatně. Jak fiskální, tak i monetární politiky napříč celým světem nejsou v tuto chvíli nastaveny ani konstruktivně a ani stimulativně. Pokud by tomu tak bylo, zisky kapitálových trhů by pravděpodobně byly silně omezeny. Proto Gross doporučuje především držení hotovosti, do které zařazuje například i jedno až dvouleté korporátní dluhopisy.

 

Newsletter