Americké výnosy korigují včerejší nárůst. Proinflační tlaky by dnes mohl podpořit výsledek amerického indexu cen výrobců. Vyšší výnosy a silnější dolar se podepsaly zejména na zlotém a koruně. Domácí měna se obchoduje kolem 25,60 za euro.

Propad cen ropy dostane pod tlak energie, růst by mohly banky

České akcie otevřou zřejmě bez větších změn, neboť očekávaný pokles energetického sektoru zřejmě vyváží růst bankovního. ČEZ tedy bude zřejmě pod tlakem, když cena ropy klesala až o 7,5 % po rozhodnutí OPEC o zachování stávající produkce. To by mohlo strhnout níž i ceny elektřiny a negativně ovlivnit i sentiment v sektoru utilit. Naopak banky by mohly ze současného stavu těžit, protože se dá očekávat, že odliv peněz z energetického a ropného sektoru bude ve prospěch právě bank.

Ropa prudce propadá. OPEC těžbu neomezí

Obchodování na evropských trzích bude mít podobný ráz. Likvidita bude slabší a výprodeje neminou ropné společnosti, naopak banky, firmy operující ve spotřebním sektoru a například průmyslový sektor by měl být silnější.

Americké trhy dnes po včerejší pauze otevřou, ale seance bude zkrácená o 3 hodiny. Seance tedy bude pouze jen formální záležitostí, neboť většina účastníků trhu nebude dnes aktivní.  

Newsletter