Evropské i americké výnosy rostou. Dolar mírně silnější pod 1,0700 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Dnes část zisků odevzdala nad tuto hranici.

Propad cen v průmyslu ještě zrychlí, ukazuje výhled Roklenu

AKTUALIZOVÁNO: Ceny průmyslových výrobců v Česku v březnu meziročně zrychlily pokles na 4,5 procenta z únorových čtyř procent. Nižší byly i ceny v zemědělství, naopak stavební práce zdražily. Data dnes zveřejnil Český statistický úřad. Ten rovněž zveřejnil informace o únorovém zahraničním obchodu. Meziročně se vývozní ceny snížily o 4,3 procenta, dovozní ceny pak klesly o 5,8 procenta.

V průmyslu proti loňskému březnu klesly zejména ceny koksu a ropných produktů. Dolů zamířily i ceny obecných kovů a elektřiny. Snížily se také ceny těžby a dobývání. O 2,5 procenta zlevnily potravinářské výrobky, nápoje a tabák. Naopak ceny vody a nábytku letos v březnu vzrostly. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně nejvíce snížily ceny energií. „Ceny se meziročně propadaly nestrmějším tempem od října 2009, kdy vrcholila světová finanční krize a s ní související deflační tlaky,“ uvedl hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Ceny zemědělských výrobců v březnu rovněž zrychlily pokles, meziročně byly nižší o 4,6 procenta, zatímco v únoru to bylo o 2,9 procenta. Ceny stavebních prací se v březnu meziročně zvýšily stejně jako v únoru o 1,3 procenta. Ceny tržních služeb v podnikatelské sféře zůstaly stejné.

Klíčovým důvodem vývoje, který je momentálně příznačný pro všechny země EU, byly podle Lukáše Kovandy v březnu i nadále klesající ceny ropy na světových trzích a související zlevňování pohonných hmot. Položka, do níž v rámci statistického sledování vstupují, přispěla k meziročnímu poklesu cen průmyslových výrobců z 60 procent.

„Samy o sobě nízké ceny energetických vstupů tuzemským výrobcům pochopitelně svědčí. Problematičtější je ovšem vývoj na globálních trzích, který odrážejí. Ten je poznamenán například obavami o další makroekonomický vývoj v Číně. Citelnější zpomalení globálního růstu by se dříve či později promítlo i do kondice české ekonomiky. Snížení růstu čínské ekonomiky o jeden procentní bod připravuje růst české ekonomiky o 0,2 až 0,3 procentního bodu,“ uvedl Kovanda. 

Stávající výhled skupiny Roklen (viz graf) pracuje s meziročním poklesem průmyslových cen až do výše -5,7 procenta v květnu až červnu, podobné hodnotě by se pokles měl blížit na konci roku 2016. Také u meziměsíčního poklesu průmyslových cen počítá výhled Roklenu s většinovým udržováním v záporném pásmu a to až do výše minus jednoho procenta na konci roku 2016.

„Česká národní banka však na zrychlující se pokles cen v průmyslu zatím pravděpodobně reagovat nebude. Korigovaný ukazatel inflace, který nezahrnuje ceny pohonných hmot, v březnu udržel své tempo na hodnotě 1,3 procenta. To indikuje, že nízké ceny ropy se zatím nepromítají do snižování cen v širší ekonomice. ČNB tak z toho hlediska nemá k zásahu žádný pádný důvod. Ostatně boj s levnou ropou na světových trzích prostřednictvím ještě uvolněnější měnové politiky by byl „bojem s větrnými mlýny“,“ uvedl Lukáš Kovanda.

Newsletter