PROPAD EURA. ECB nakoupí dluhopisy za víc než bilion eur

Evropská centrální banka v březnu letošního roku zahájí program nákupů vládních i soukromých dluhopisů v celkovém objemu 60 miliard eur měsíčně. Program potrvá do září roku 2016. Prezident ECB Mario Draghi to uvedl na čtvrteční očekávané tiskové konferenci.

Euro na 11letém dně

Euro reagovalo pádem k americkému dolaru z úrovní nad 1,1600 nejprve prolomením hladiny 1,1500, později i 1,1400 a ve večerních hodinách až na 1,1316 amerického dolaru k euru. Denní ztráta eura vůči americkému dolaru přesáhla 2,5 procenta. Euro padlo na nejslabší hodnoty za téměř 12 let, na úrovně druhého kvartálu roku 2003. 

Sledujte EURUSD realtime na Roklen24

Evropské akcie navyšovaly zisky a uzavřely o procento až 1,5 procenta výše v pořadí od britského FTSE přes německý index DAX (+1,3 %) po francouzský index CAC. Americké akciové indexy také nasadily k růstu a uzavřely s podobnými zisky. Krok ECB srazil výnosy na dluhopisech vlád. Výnosy u desetiletých dluhopisů německé vlády sestoupily až na rekordní minimum 0,377 procenta. Před Draghiho projevem se nacházely mírně nad 0,5 procenta. Na rekordní minima ale klesly například i desetileté dluhopisy italské a španělské vlády. 

Nejprve vládní dluh

ECB chce začít v březnu nakupovat nejprve vládní dluhopisy v rámci eurozóny, hodnocené ratingem v investičním pásmu. Program je ale definován jako otevřený i soukromému dluhu. Při délce trvání do září roku 2016 se celkový objem nákupů dostává na 1,14 bilionu eur. Prezident ECB upřesnil, že nakupovány budou dluhopisy s aktuální splatností mezi dvěma až 30 lety a ECB z žádné emise dluhopisů nekoupí více, než její čtvrtinu. Draghi dále upřesnil, že ECB bude nakupovat i dluhopisy se záporným výnosem.

Řecko nevylučujeme

Ostře sledována byla před nedělními předčasnými volbami v Řecku a možným obratem kurzu tamní politické scény slova kolem nákupů řeckého dluhu. Draghi řekl, že s ohledem na sjednané podmínky jsou nákupy řeckých dluhopisů možné nejdříve od července letošního roku. 

Draghi řekl, že nákupy budou realizovat jednotlivé národní centrální banky podle jejich podílu na kapitálu ECB. Jako cíl programu vymezil prezident ECB „stabilizaci střednědobých a dlouhodobých inflačních očekávání“ v eurozóně. Pokud cíle během trvání programu nebude dosaženo, ten bude prodloužen nebo bude ECB dále reagovat jinak. Celkový objem zásahu ECB tak ve finále může být rozsáhlejší, než uvedených 1,14 bilionu eur. 

Vývoj měn realtime sledujte na Roklen24

Evropská centrální banka v souladu s očekáváním trhů na měnovém jednání ponechala základní sazby beze změny. Hlavní refinanční sazba tak zůstává na úrovni 0,05 %, depozitní sazba na záporných 0,2 % a krajní zápůjční sazba na úrovni 0,3 %.

Podle německého institutu DIW je krok ECB „potřebným ďáblem“, který povede k ukončení krize. Šéf respektovaného německého institutu Ifo Werner Sinn krok ECB označil za „nelegální měnové financování státu“, které by dle něj soud měl zarazit. Sinn je dlouhodobě zastává vůči krokům ECB podobné postoje, jako německá centrální banka Bundesbank.

Komentáře po ECB

Tsunami ECB zasahuje devizové trhy

Renault po ECB zlepšil výhled pro evropský trh s auty

Kovanda k ECB: Akcie porostou, slova o spáse bych krotil

Premiér Samaras: Řecku kroky ECB nepomohou

Komentář: ECB bude kupovat státní dluh. A čas politikům…

Newsletter