Propad na evropských trzích vedl řecký index

Evropské akciové trhy odstartovaly týden hluboce do červeného, protože investoři spekulují na pat dohody mezi Řeckem a EU. Evropa reagovala negativně i na horší data z čínského zahraničního obchodu či na eskalaci konfliktu na Ukrajině. Řecký premiér Alexis Tsipras o víkendu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu a potvrdil, že jeho země odmítá jeho prodloužení. Atény budou požadovat překlenovací úvěr, než dojednají nové podmínky řešení státního dluhu. V pondělí šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval, že eurozóna nemůže přijmout všechny požadavky strany SYRIZA.

Řecký akciový index letí o 6 % níž po nekompromisních slovech Tsiprase

Řecký index Athex Composite poklesl o 4,75 %, nejhlubší ztráty zaznamenala Pireus Bank SA -14 %, Eurobank Ergasias -9,63 % a National Bank of Greece SA -9,8 %.

Hlavní index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,7 %, užší Euro Stoxx 50 o 1,5 %. Akcie BNP Paribas -3,1 %, BBVA SA -2,8 %. Německý index DAX 30 -1,7 %, francouzský index CAC 40 -0,9 % a britský index FTSE 100 -0,2 %.

HSBC kryla daňové podvody ve Švýcarsku

Banka HSBC Holdings ztratila 1,64 % poté, co společnost přiznala ve svém prohlášení, že její švýcarská dcera pomohla tisícům majetným klientům vyhnout se daním. Akcie Roche Holding -1,95 % ztratila poté, co Citigroup snížila farmaceutické společnosti z doporučení nakoupit výhled na neutral. 

Newsletter