Výnos desetiletého amerického dluhopisu ochráněného o inflaci, tzv. TIPS, klesl pod -1,13 %. Dolar nehledě na to posiluje proti euru pod 1,1800 EURUSD. Procyklické měny oslabují, výprodejní tlak pozorujeme i u měn regionu. Koruna oslabuje nad 25,70 za euro.

Propad na evropských trzích vedl řecký index

Evropské akciové trhy odstartovaly týden hluboce do červeného, protože investoři spekulují na pat dohody mezi Řeckem a EU. Evropa reagovala negativně i na horší data z čínského zahraničního obchodu či na eskalaci konfliktu na Ukrajině. Řecký premiér Alexis Tsipras o víkendu označil mezinárodní záchranný program pro Řecko za chybu a potvrdil, že jeho země odmítá jeho prodloužení. Atény budou požadovat překlenovací úvěr, než dojednají nové podmínky řešení státního dluhu. V pondělí šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker varoval, že eurozóna nemůže přijmout všechny požadavky strany SYRIZA.

Řecký akciový index letí o 6 % níž po nekompromisních slovech Tsiprase

Řecký index Athex Composite poklesl o 4,75 %, nejhlubší ztráty zaznamenala Pireus Bank SA -14 %, Eurobank Ergasias -9,63 % a National Bank of Greece SA -9,8 %.

Hlavní index Stoxx Europe 600 poklesl o 0,7 %, užší Euro Stoxx 50 o 1,5 %. Akcie BNP Paribas -3,1 %, BBVA SA -2,8 %. Německý index DAX 30 -1,7 %, francouzský index CAC 40 -0,9 % a britský index FTSE 100 -0,2 %.

HSBC kryla daňové podvody ve Švýcarsku

Banka HSBC Holdings ztratila 1,64 % poté, co společnost přiznala ve svém prohlášení, že její švýcarská dcera pomohla tisícům majetným klientům vyhnout se daním. Akcie Roche Holding -1,95 % ztratila poté, co Citigroup snížila farmaceutické společnosti z doporučení nakoupit výhled na neutral. 

Newsletter