Evropské i americké výnosy rostou. Dolar v zisku pod 1,0820 za euro. Koruna se obchoduje slabší nad 25,30 za euro.

Propad turecké liry: Jak oslabí výsledky ČEZu?

Turecká lira zaznamenává nové rekordní minimum vůči dolaru a od začátku roku tak oslabuje o necelých 25 procent (z hodnot 2,331  k 1. lednu tohoto roku až k dnešním 2,9 liry za dolar). Může za to především politická nestabilita v zemi, účast Turecka na konfliktech v Sýrii a dnešní rozhodnutí turecké centrální banky ponechat bez ohledu na prudké oslabování domácí měny současné nastavení měnové politiky beze změny.

Výrazné oslabování turecké měny vůči dolaru nepřispívá současným trápením domácího ČEZu, který již delší dobu bojuje s problémy postihujícími celý energetický sektor, jako je pokles ceny elektřiny, tlak na marže i budoucí ziskovost společností. ČEZ navíc v Turecku drží dluh denominovaný v dolarech – konkrétně v objemu jedné miliardy dolarů. Posilování dolaru vůči liře tak nutí dceřiné společnosti v Turecku vykazovat kurzové ztráty, proti kterým nejsou v případě turecké liry zajištěny. Jakýkoli pohyb měny se tak přímo projeví v konsolidovaných výsledcích společnosti a ukrojí ze zisku před zdaněním, tedy i z čistého zisku společnosti.

Kurzové ztráty

Za první čtvrtletí tohoto roku oslabila lira o zhruba 11 %, což pro ČEZ znamenalo snížení zisku před zdaněním o 800 mil. Kč. Za celé první pololetí se oslabení liry o zhruba 15 % promítlo ve snížení čistého zisku před zdaněním o více než jednu miliardu Kč. Konkrétně turecká společnost Akenerji, která zajišťuje výrobu elektřiny a ve které ČEZ drží 37,4% podíl, vykázala za 1. pololetí kurzové ztráty ve výši 3,2 miliardy Kč, což společnosti ČEZ snížilo čistý zisk před zdaněním o 1,2 miliardy Kč – tedy o zhruba 2 Kč na akcii.

Hrozba předčasných voleb v Turecku i vliv syrského konfliktu bude velmi pravděpodobně dále tureckou měnu oslabovat a posouvat směrem k úrovni 3 liry za dolar. Pro ČEZ a jeho výsledky bude důležité, kde se kurz bude pohybovat na konci čtvrtletí – tedy k 30.září. Lira od začátku 3. čtvrtletí oslabila o dalších zhruba 7 %, což může znamenat další snížení zisku před zdaněním o zhruba 400 – 500 mil. Kč.

Splní ČEZ roční cíl zisku?

Navzdory těmto kurzovým ztrátám i riziku, že se budou navyšovat, se zdá, že ČEZ do konce roku svůj cíl čistého zisku ve výši 27 miliard Kč naplní. Akcie sice v posledních dnech klesají, pod vlivem negativního sentimentu v celém energetickém sektoru i vzhledem ke zklamání investorů ze snížení výhledu provozního zisku EBITDA, ke kterému přistoupil management společnosti při zveřejnění výsledků za 1. pololetí. Nepřispívá ani odliv investorů z fondů ETF, zaměřujících se na rozvojové trhy, kam spadá i ČR a kde ČEZ patří k akciím s největší váhou. My však předpokládáme, že celoroční zisk dosáhne na laťku ve výši 27 miliard Kč a že společnost naplní svůj slib stabilní dividendy, kterou očekáváme ve výši 40 Kč za akcii – to by znamenalo dividendový výnos převyšující 7 %. Jednorázový příjem z vrácení darovací daně z povolenek, která v letech 2011 a 2012 činila celkem 5,3 miliardy Kč a kterou by mohl ČEZ po rozhodnutí Nejvyššího správního soudu teoreticky získat zpět (ovšem zda v plné výši, nebo pouze jako částečnou kompenzaci je v tuto chvíli otázkou) přitom do našich odhadů nezapočítáváme.

Jak si ČEZ vedl ve 3. čtvrtletí, se dozvíme 10. listopadu.

Istanbul, střet Východu se Západem. Co převáží?

Směr Evropa, stanice Přežít

Newsletter