Prosincová nezaměstnanost byla nejnižší od roku 2008

AKTUALIZOVÁNO – Prosincová nezaměstnanost v Česku byla nejnižší od roku 2008. Zvýšila se na 5,2 procenta z listopadových 4,9 procenta. Nárůst je v souladu s odhady analytiků. Bez práce bylo 381 373 uchazečů, tedy o 18 618 více než v listopadu, oznámil dnes Úřad práce (ČR).

Předloni v prosinci byl podíl lidí bez práce 6,2 procenta. Podle Úřadu práce ČR jde o běžný vývoj nezaměstnanosti ke konci roku, kdy se projevuje postupné ukončování sezonních prací.

Prosinec potvrdil dobrou kondici trhu práce, viditelnou již delší dobu. Zvýšení počtu nezaměstnaných před koncem roku je patrně výsledkem pouhého ukončování sezónních praví. Růst počtu lidí bez práce proti listopadu o méně než 20 tisíc byl k vidění naposledy před deseti lety a od začátku milénia se vyskytl teprve třikrát, upozornil hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

„Dobrá data evidujeme i v počtu pracovních míst. Již sedm měsíců v řadě evidujeme přes 130 tisíc volných pracovních míst. Řádově o 20 tisíc vzrostl počet nezaměstnaných lidí ve věku 15 – 64 let, a to na 381 tisíc. V prvních měsících letošního roku očekáváme drobné navýšení a míru nezaměstnanosti nad pěti procenty. V jarních měsících se však podíl nezaměstnaných vrátí pod hranici pěti procent,“ uvedl ekonom Roklen Michal Šoltés.

„S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž k 31. 12. 2016 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost,“ uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

V regionálním uspořádání přetrvává velká disperse. Zatímco v okresech jako je Karviná nebo Most je míra nezaměstnanosti přes deset procent, v Rychnově nad Kněžnou a v Praze – východ je míra nezaměstnanosti pod dvěma procenty. Podobné okresní rozdíly jsou i v počtu volných pracovních míst. Největší množství je tradičně v Praze a to přes 20 tisíc.

Vyšší konkurence na trhu práce se podepisuje už i na ziskovosti firem. „Z nedávno zveřejněných dat za třetí kvartál loňského roku vidíme, že nedostatek zaměstnanců vyvolává firmám citelný nárůst mzdových nákladů, což se projevilo v poklesu míry zisku, který činil meziročně 2,2 procentního bodu, tedy nejvíce od konce roku 2010“ dodal ekonom skupiny Roklen Jaromír Gec.

Newsletter