„Protiruské sankce ztrácejí svůj účinek“

„Jelikož sankce západních zemí začaly ztrácet svůj účinek, VTB Bank ve třetím čtvrtletí hravě překonala odhady zisku. Přežili jsme první šok sankcí, nyní jsme si na ně už zvykli. I když existují některé špatné dopady na naši banku, zejména ve smyslu mezinárodních půjček či mezinárodních akciových trhů, obdrželi jsme na druhou stranu značnou podporu ze strany vlády,“ řekl Andrey Kostin, předseda VTB Bank.

VTB je druhou největší ruskou bankou podle aktiv. V červenci byla předmětem v dolarovém vyjádření pětimiliardového státního rekapitalizačního programu, který byl implementován jako součást širšího státního plánu na podporu půjček uprostřed zpomalení hospodářského růstu.

Od minulého roku, kdy Ruská federace anektovala Krym, je ruská ekonomika jako na horské dráze. Proruské povstání na východě Ukrajiny a ruská podpora těmto separatistům vyústila v uvalení sankcí na Rusko nejen ze strany Evropské unie, ale také od Spojených států amerických. Ekonomická izolace znásobená nízkými cenami ropy značně srazily jak ruský rubl, tak celou ruskou ekonomiku, která by si měla v letošním roce projít propadem o 3,8 %.

Kostin poznamenal, že ačkoli se dá předpokládat, že sankce vydrží ve stávající podobě ještě poměrně dlouhou dobu, spoléhání banky, která utrží 90 % zisků ve své domovské zemi, na ruský stát omezuje dopad těchto sankcí.

„Věci nejsou zas tak špatné. Začátek sankcí byl docela šok. Stále můžeme se sankcemi přežít několik let. Jak se říká,“ Přítomnost je dobrá, budoucnost je nepředvídatelná, „řekl a poznamenal, že neschopnost přitáhnout zahraniční investory zastavila plán privatizace státem kontrolovaných bank. Vláda nyní vlastní kolem 60 procent akcií VTB Bank oproti stoprocentnímu vlastnictví v roce 2007.

FinTech Daily: Holandsko se dočkalo!

„Pokud bychom směli dělat víc, mohli bychom prodat více a pokročit s privatizací banky ještě dále. Ale teď se musíme spoléhat především na vládní podporu,“ řekl Kostin.

Ale VTB, alespoň jak se zdá, má otěže hospodaření pevně ve svých rukou. VTB Bank oznámila, že ve třetím čtvrtletí vykázala čistý zisk ve výši 6,2 miliardy rublů (přibližně 2,4 miliardy korun), což je o 3,8 miliardy rublů více než předpokládal průzkum Reuters. Za prvních devět měsíců roku 2015 VTB zatím dosáhla čisté ztráty ve výši 10,9 miliard rublů.

„Naším cílem pro tento rok je bod zlomu, což není upřímně řečeno velmi vysoký cíl,“ řekl Kostin a poukázal na ruské vysoké úrokové sazby, které stlačily čistou úrokovou marži banky až na 1,7 procenta v prvním čtvrtletí. Od té doby se ale marže zvýšila na 3,2 procenta. Kostin očekává lepší poslední kvartál a také poznamenal, že banka doufá ve zvýšení zisku o zhruba 750 miliónů dolarů v příštím roce.

 

„Hlavním problémem je pro nás vysoká úroková sazba, a čím dříve půjde dolů, tím lépe pro VTB a bankovní sektor obecně v celém Rusku,“ řekl Kostin.

Ruská centrální banka v říjnu ponechala hlavní zápůjční sazbu na 11 procentech, přesto se jedná o náznak budoucího snížení sazeb s ohledem na zpomalování inflace. Na konci loňského roku banka zvýšila sazby až na 17 procent za účelem stabilizace měny v reakci na odliv kapitálu zapříčiněného uvalenými sankcemi.

Ruský ministr financí Anton Siluanov v říjnu řekl, že výše odlivu kapitálu byla pro letošní rok odhadnuta na 65 miliard dolarů. VTB Bank ale vidí v příštích několika letech pozitiva jako například to, že Rusko může zmenšovat velikost svého bankovního sektoru.

„Centrální banka je pro vyčištění bankovního sektoru,“ řekl Kostin. „Máme příliš mnoho bank v Rusku. Takže možná desítky či stovky z nich odejdou během několika příštích let.“

Newsletter