V uplynulém týdnu jsme se dočkali u lokálních čerpacích stanic dalšího pozitivního vývoje. Průměrná cena za litr benzínu spadla o 21 haléřů na 38,02 Kč. Benzín je tak nejlevnější od začátku srpna. Ještě výrazněji pak spadla cena nafty, litr v průměru zlevnil o 44 haléřů na 38,27 Kč. Průměrná cena nafty je nejnižší od začátku září. Od začátku října je sice nafta v průměru dražší než benzín, cenové nůžky se však opět svírají.
Za pádem cen pohonných hmot stojí hned několik faktorů, tím hlavním je vývoj na trhu s ropou. Její cena padá již 4 týdny za sebou a ropa Brent se dokonce chvílemi dostala pod úroveň 80 dolarů za barel. Je tak již o více než 4 dolary níže než před propuknutím konfliktu na Blízkém východě. Tam navíc v těchto dnech panuje příměří. Pád cen ropy se potupně promítá i do cen na burze pohonných hmot v Rotterdamu. Česká koruna si navíc drží úroveň 24,50 na páru s eurem, a to, že výrazně neoslabuje, je pro import ropy a pohonných hmot také pozitivní.
V následujících týdnech očekávám další pokles cen pohonných hmot, možná i o vyšší desítky haléřů. Průměrná cena za litr nafty i benzínu by tak měla spadnout hluboko pod 38 Kč. Rychlejší pád očekávám spíše u benzínu, a to hned ze dvou důvodů. Rusko po několika týdnech ukončilo omezení exportu benzínu. Podařilo se mu již stabilizovat lokální trh pohonných hmot, a ruský benzín tak bude dále proudit například do Číny, Indie a Turecka. To by mohlo zatlačit ceny benzínu na burze na nižší hodnoty. S nižšími teplotami navíc roste poptávka po naftě díky jejímu využití na topné účely, její cena by tak měla padat o něco méně než u benzínu.
Ačkoliv na Blízkém východě nyní panuje příměří, další eskalace není vyloučena. Pro ropu bude klíčové také zasedání kartelu OPEC s přidruženými zeměmi, které je naplánováno na 26. listopadu. Zástupci OPEC již předeslali, že budou uvažovat o dalším prohloubení produkčních škrtů. Pád cen ropy se zajisté exportérům nelíbí. Otázkou však je, zda mají dané země prostor svou produkci snižovat. Saúdská Arábie aktuálně produkuje kolem 9 milionů barelů ropy denně, to je přibližně o 2 miliony níže, než jsme byli zvyklí. Zemi navíc nečekaně spadlo HDP a zisky Saudi Aramco také nejsou dle očekávání. Rusko pak potřebuje každý cent na financování války. Je tak možné, že se obě země pokusí přesvědčit ostatní členy, aby právě oni dále snížili svou produkci ropy.
To se však nemusí vydařit. Očekávám spíše prodloužení současných těžebních omezení do konce prvního kvartálu 2024. Je možné, že i tento krok povede k růstu cen ropy. Šance na globální recesi v příštím roce se výrazně snižuje a poptávka po ropě může dále vzrůst. Dlouhodobější výhled je tak dost nejistý. V případě dalšího prohlubování produkčních škrtů může ceny ropy podstatně vzrůst. Navíc předpokládám postupné oslabování české koruny. Je tak dost možné, že současné zlevňování cen pohonných hmot brzy skončí, a že se na začátku příštího roku dočkáme spíše mírného růstu cen.
Zdroj: Purple Trading, Bloomberg, Reuters
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.