Prudký propad čínských akcií stahuje komodity pod 13leté dno

AKTUALIZOVÁNO: Pád akciových trhů v Asii neustává. Akciový index Shanghai Composite  v úvodu týdne odepsal 8,5 procenta a propadl nejprudčeji od února roku 2007. Na jednu akcií, která dokázala růst, připadlo 75 titulů, které ztrácely. Index Hang Seng China Enterprises odepsal dalších 4,4 procenta a prodloužil své nežádoucí prvenství, když se v červnu stal nejztrátovějším akciovým indexem celého světa. Index CSI300, který zahrnuje tři stovky největších firem obchodovaných na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, klesl o 8,6 procenta, také nejprudčeji od února 2007.

Spouštěčem dnešního výprodeje se stala nedůvěra vůči schopnosti vládních opatření povzbudit čínskou ekonomiku i samotné akciové trhy, na kterých zavedla řadu omezení. Čerstvá data ukázala červnový pokles zisků v čínském průmyslu a Mezinárodní měnový fond dle neoficiálních zpráv doporučil Číně, aby své stimulační programy ve prospěch růstu ekonomiky vystupňovala.

„Dnešek jde na vrub mrazivému sentimentu mezi investory a přesvědčení, že trh je bez vládní podpory velmi vratký,“ komentoval pro Bloomberg situaci na asijských trzích Mari Oshidari, stratég hongkongské Okasan Securities. Páteční statistika ukázala, že zpracovatelský sektor Číny v červenci klesl nejvíce za 15 měsíců.

„Nedávné oživení bylo rychlé a silné, takže je zde potřeba technické korekce,“ řekl stratég Kaiiyuan Securities Jang Cha a nabídl jiné vysvětlení dnešního pádu trhů: Spouštěčem podle něj byl stagnující americký trh uprostřed očekávání, že centrální banka USA (Fed) zvýší ve čtvrtém čtvrtletí hlavní úrokovou sazbu. To, spolu s růstem cen vepřového v Číně, vyvolalo obavy, že Čína upustí od dalšího uvolňování měnové politiky, míní.

Akciím v Šanghaji se do dneška podařilo o zhruba 16 procent zotavit od 8. července do pátku. Jen za pondělek je zásadní tohoto zisku odmazána. Čínská vláda a regulátor nasadili opatření, která mají zastavit odliv zhruba čtyř bilionů dolarů hodnoty z čínského akciového trhu v průběhu července a s více než 1400 tituly se neobchoduje. Významní akcionáři mají zakázáno prodávat své podíly v obchodovaných společnostech, je omezen short selling a platí stop stav na nové emise akcií. Právě vyčerpání dostupné likvidity investorů na vlnu nových úpisů akcií je bráno za jeden ze spouštěčů následného propadu trhů.

Propad čínských akcií vyvolává další pád na komoditním trhu, který prohlubuje své 13leté dno v čele tentokrát s niklem a mědí. Akcie čínských firem, které stojí na komoditním byznysu, v pondělí propadly jako sektor na nové šestileté dno. Vliv pokles cen komodit a napojených akcií je tak silný, že strhl celosvětový akciový index MSCI All-Country World Index v minulém týdnu o 2,1 procenta, což je nejsilnější pokles do poloviny prosince.

Americká lehká ropa WTI se na sklonku týdne zakončila pod 48 dolarů za barel a Brent pod 55 dolarů za barel. Dnes obě ropy ztrácejí 0,7 %. Nikl oslabuje o řádově 2 %, měď o procento. Zlato pokračuje v obchodování u hladiny 1100 dolarů za unci.

Oči investorů se budou upínat k zasedání měnového výboru Fedu v tomto týdnu. Ač tržní očekávání, že by FOMC se sazbami pohnul v tomto týdnu, se blíží nule, uniklý dokument, který Fed následně oficiálně publikoval na sklonku minulého týdne, vzbudil spekulace, že s výhledem sazeb není v souladu pouze růst sazeb v prosinci a že tedy přijde zvýšení buď dříve či dvojí.

Newsletter